2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, 2023 yılı kayıpları ve 2024 yılı beklentilerini anlattı. Konukoğlu, tekstilden ambalaja, çimentodan enerjiye sektördeki hedeflerini sıraladı. Adil Konukoğlu, 2024 yılının ilk 6 ayı serin, ikinci 6 ayında ısınma olacağını öne sürerek, 2024 yılında yatırımın meyvelerini toplayacaklarını kaydetti

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız
2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Sanko Holding geçtiğimiz yıl şubat ayında yaşadığımız depremden en çok etkilenen büyük grupların başında geliyor. Yıla 2 milyar dolar ciro ve 500 milyon dolar ihracat hedefiyle giren grup, deprem nedeniyle hedeflerine ulaşamadı.

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

"Depremden o kadar etkilendik ki günlerce iş yerinde hiç kimse bir şey yapmak istemedi" diyen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, hedefleri de yakalayamadıklarını kaydetti.

Sanko Holding geçtiğimiz yıl şubat ayında yaşadığımız depremden en çok etkilenen büyük grupların başında geliyor. Yıla 2 milyar dolar ciro ve 500 milyon dolar ihracat hedefiyle giren grup, deprem nedeniyle hedeflerine ulaşamadı.
"Depremden o kadar etkilendik ki günlerce iş yerinde hiç kimse bir şey yapmak istemedi" diyen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, hedefleri de yakalayamadıklarını söylüyor.

"2023 hayal ettiğimizin altında bir yıl oldu. Rakamlar tam netleşmese de tahminlerime göre ciromuz 1 milyar 750 milyon dolar ila 1 milyar 800 milyon dolar arasında, ihracatımız 350 milyon dolar civarında çıkacak" diyor.

Yıl boyunca 14 bin civarındaki çalışanı koruduklarını dile getiren Konukoğlu, bu süreçte kârlılıklarının da yüzde 15 düştüğünü açıklıyor.

Kayıplarla dolu bir yılın ardından Sanko Holding, 2024'te yüzde 5 büyüme hedefliyor. Dünyada ve Türkiye'de büyüme hızının düşeceği bu yıl Konukoğlu, ilk altı ayın ekonomik anlamda biraz serin olacağını, ikinci yanda ısınmanın başlayacağını düşünüyor.

Yıl boyunca 300 milyon dolarlık yatırım planları olduğunu belirten Konukoğlu, bu yatırımların da ağırlıklı sürdürülebilirlik odaklı olacağını dile getiriyor. Genel olarak yılı da ''Bu yıl Sanko Holding için biraz yatırımların meyvelerini toplamaya başladığımız bir yıl olacak" sözleriyle tanımlıyor.

SANKO HOLDİNG 2023'Ü NASIL GEÇİRDİ?

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, 2023'ün bu kadar sıkıntılı olacağı hiç akıllarına gelmediklerini söyledi. 

Konukoğlu, "Şahsen ben 2023'ten umutluydum ancak gözümüzü açtık, depremle karşılaştık. O kadar etkilendik ki günlerce iş yerinde hiç kimse bir şey yapmak istemedi. Biri geliyor masaya vuruyor, insanlar panikle kendini dışarıya atıyordu. Böyle zor bir dönemi geride bıraktık." dedi.

500 MİLYON DOLAR HEDEFİMİZİ TUTTURAMADIK

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

Adil Konukoğlu, 2023 yılına 400 milyon dolarlık yatırım hedefiyle girdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracatta 500 milyon dolar, ciroda 2 milyar dolar hedefimiz vardı. Maalesef hedeflerimizi yakalayamadık. 2023 hayal ettiğimizin altında bir yıl oldu. Rakamlar tam netleşmese de tahminlerime göre ciromuz 1 milyar 750 milyon dolar ile 1 milyar 800 milyon dolar arasında, ihracatımız 350 milyon dolar civarında çıkacak. Toplam 300-325 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Hem iyileştirme hem yeni çağın gerektirdiği sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyle ilgili yatırımlarımız devam etti. 1-2 şirketimizde üretimi artırma yönünde yatırımlar yaptık."
Hedeflerin şaşmasının ana nedeni deprem mi oldu?

Konukoğlu, depremden dolayı hedeflerinin şaştığını ifade ederek, şunları söyledi:

 • "Özellikle deprem bölgesinde olan şirketlerimiz çok etkilendi. Müşteri kaybına uğradık. Müşterilerimiz ürün temin etmekte sorun yaşayacaklarından endişe etti. Mart ve nisan ayında alacağımız siparişler otomatikman elimizden gitti. Ama sonra toparlandık. Depremin etkisi kalktı."

DEPREM VE KÜRESEL ENFLASYON

Sanko Holding'in depremin etkisini atlatamadan küresel enflasyonun da olumsuz etkisini gördü. Adil Konukoğlu, deprem ve küresel enflasyonun olumsuz etkilerini yaşadıkları ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 • "Depremden sonra bizi en çok etkileyen bir diğer nokta dünyadaki enflasyon oldu. Her ülke daha önce alıştığı enflasyonun en az 5-10 katı bir enflasyonla karşılaştı. Tüketim kısıldı. Gıda dışındaki pek çok sektör bu dunundan etkilendi. Bizim faaliyet gösterdiğimiz sektörler de başta tekstil olmak üzere dünyadaki bu enflasyonun etkilerini hissetti."

MORAL BOZUKLUĞUMUZ VAR

Adil Konukoğlu, tekstilde yüzde 70 ihracat rakamlarını tutturduklarını 2023 yılında ihracatta yavaşlama olduğunu kaydetti.

Konukoğlu, "Bizi en çok zorlayan sektör tekstil oldu. Tekstil de beni yurt içinde hem yurt dışında zorladı. Türkiye'de üretilen tekstilin yüzde 70'i yurt dışına gidiyor. Bunun da yüzde 60'ı Avrupa'ya ihraç ediliyor. Gerek konfeksiyonda gerek dokumada gerekse iplik bölümlerinde olmak üzere tekstilde yavaşlama var. Ancak biz birden fazla sektörde faaliyet gösterdiğimiz için bizde büyük sorun yok. Sadece istediğimiz hedeflere ulaşamamak bir moral bozukluğu yaratıyor." dedi.

KARLILIK DÜŞTÜ

Adil Konukoğlu, 2023 yılında yaşanan olumsuzlukları her zaman baklava yenilmez olarak değerlendirdi. Konukoğlu, şöyle dedi: 

 • "14 bin civarındaki çalışanımızı koruduğumuz bir yıl oldu. Kârlılıklarsa düştü. Ona da razı olacağız. Her zaman baklava yenmez. Arada bir börek yemek lazım. Bu dönemler börek yeme zamanı."

Adil Konukoğlu, 2023 yılında karlılık olaylarının yüzde 15 civarında bir düştüğünü kaydetti.

2024 YILINDA BEKLENTİLER

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

2024 Yılında Sanko Holding, kuruluşunun 120. Yılını kutlayacak. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, 120. Yıllarında beklentilerini şöyle anlattı:

 • “Öncelikle 2024, 120'nci yaşımıza eriştiğimiz yıl olması açısından değerli. Büyük dedemiz Sani Bey'in 1904'te 7 el dokuma tezgahıyla başladığı serüven, çok şükür, 14 bin çalışanı olan büyük bir kurum haline geldi. Bu yıl bizim hedefimiz yüzde 5'lik bir büyüme. Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir yatının hedefimiz var. Çalışan artışı çok olmayacak. Yapacağımız yatırımların bir kısmı sürdürülebilirlikle ilgili olacak. Bu konuya çok önem veriyoruz. Son iki yıldır özellikle tekstilde geri dönüşümlü ürün kullanabilmekle ilgili yatırımlar yapıyoruz. Ayrıca birçok şirketimizde kullanılan hammaddelerin hepsinde geri dönüşüm hammaddesi kullanmak için büyük bir çaba harcıyoruz. Bu alanda inanılmaz Ar-Ge ve ilave makine yatırımlarımız var. Önümüzdeki dönemde patent konusunda yaptığımız çalışmalar da olgunlaştığında bu konuda daha rahat konuşabileceğim.”

Konukoğlu, tekstilde hedeflerinin kendi ürettikleri her ürünü en az yüzde 35-40 civarında geri dönüşümden elde edebilmek olduğunu sözlerine ekledi.

HEDEFİMİZ 2030

Konukoğlu, tekstilde şu anda yüzde 10 civarında geri dönüşümleri olduğunu ifade ederek, çimento sektöründeki hedeflerini belirtti.

Adil Konukoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

 •  “ Çimento sektöründe de hedefimiz karbon ayak izimizi azaltmak. Biliyorsunuz çimento çok yüksek karbon üretiyor. Burada Türkiye ortalamasına göre daha iyi bir noktadayız. Türkiye ortalaması 862 kg civarında, biz 800'lere geldik. Bunu daha da aşağı götüreceğiz. Hedefimiz 2030 yılına kadar Avrupa standartlarına gelmek.

2024’TE BÜYÜME BEKLEDİKLERİ SEKTÖRLER

Adil Konukoğlu, 2024 yılında ambalaj, enerji ve çimento sektöründe büyüme hedefleri olduğunun altını çizdi.

Konukoğlu, daha sonra şunları söyledi:

 • “Bu yıl büyümeyi bir miktar ambalaj sektörü getirir. Enerjide de yatırımlar devam ediyor, o yatırımların büyümeye katkısı olacak. Çimentoda beton tarafında büyüyoruz. Tekstilde çok fazla bir büyüme beklemiyoruz. Ama tekstilde de geri dönüşümden elde edilen ürünlerle yani kapasite olarak değil ama üretim farklılaştırmasıyla bir büyüme elde edebiliriz. Burada tekstilin yüzde 5’lik büyümemize yüzde 1'lik bir katkısı olur.

TEKSTİLDE UZAKDOĞU LE REKABET ŞANSIMIZ YOK

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

Adil Konukoğlu, tekstilde Uzakdoğu ile rekabet şansları olmadığını kaydetti.

Konukoğlu, tekstilin emek yoğun sektör olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 • “Tekstilde bizim Uzak Doğu ile rekabet etme şansımız yok. Çünkü bunlar emek yoğun sektörler. Şu anda Türkiye'de yeni işe girmiş bir çalışanın aylık maliyeti 1.075 dolar. Dolar 31 TL olursa bu rakam 1.020 dolar civarına gerileyecek. Üretimde karşımızdaki rakip ülkelerde bu rakamlar ne diye baktığımızda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: Hindistan'da bir çalışanın aylık maliyeti en yüksek 190 dolar, Pakistan'da 130-140 dolar, Bangladeş'te 90 dolar, Vietnam'da 60 dolar.
 • Bunlar Avrupa'ya uzak ülkeler, lojistik maliyetleri de var deyip daha yakındaki Mısır'a baktığımızda da orada bir çalışanın aylık maliyeti 135 ila 175 dolar arasında değişiyor. Üstüne üstlük Mısır'dan çıkan bir konteyner Avrupa'ya 2 bin dolara gidiyorsa bizden çıkan konteyner 3 bin 500 dolara gidiyor. Bunları hesapladığımızda bizim rekabet etmek için farklılık yaratmamız zorunlu. Hiçbir şey yapamıyorsak en azından navlun desteği almalıyız. Dolayısıyla bu konuda konuşan tüm tekstilci arkadaşlarımız yerden göğe kadar haklı.
 • Sektörde yapılan ithalat önemli bir sorun. İhraç için yapılan ithalattan değil, bitmiş ve tamamen iç pazarda satılmak için yapılan ürün ithalatından bahsediyorum. Sonuçta ihracat için yapılan ithalatta bir katma değer yaratılıyor ve katma değer ülkemizde kalıyor. Ama içeride tüketilecek bitmiş bir ürünü Uzak Doğudan Türkiye'ye ithal ederseniz, bu yanlış.”

SON 3 YILDIR TEKSTİLDE UZAKDOĞU FAKTÖRÜ

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, tekstilde Uzakdoğu faktörünün son 3 yılda kendini hissettirdiğini belirtti.

Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 • “Son üç yıldır bu işler hızlı bir şekilde büyüdü. Pandemiden sonra başladı. Pandemide bir ara bütün sektörlerde tedarik zinciri bozulunca fiyatlarda farklılıklar oluşmaya başladı. Bu farklılıklar sırasında ihracata daha fazla mal gidince iç piyasaya ithal ürünler girdi. Ama o dönem bitti. Şu anda Türkiye'de sattığınız bir ürünü neden yurt dışından ithal ediyorsunuz? Bazı arkadaşlarımız ''Fiyat farkı var" diyor. Peki o fiyat farkı nedeniyle ürün ucuza mı satılıyor? Hayır. 3 dolara getirilen ürün iç piyasadaki ürüne göre fiyatlanıp 4 dolara satılıyor. Aradaki fark ithalatçıda kalıyor. Tekstilde 1,5 milyon insan çalışıyor. Bu 1,5 milyon insanı üç beş ithalat yapacağız diye sıkıntıya sokmanın anlamı yok.”

KONFEKSİYON İTHALATI DURDURULMALI

Adil Konukoğlu, Uzakdoğu’nun tekstilde ağırlığının her geçen gürn arttığını bunun bir takım önlemlerle minimize edilebileceğini savundu.

Konukoğlu,  “Bizini en büyük arzumuz bitmiş konfeksiyon ithalatının durdurulması. Türkiye'de üretimi olan herhangi bir ürünün ithal edilmesini doğru bulmuyorum. Mısır'da böyle bir ithalat yok. Olabilmesi için önce kapasitenin yetmemesi lazım. Yetiyorsa fiyatı ne olursa olsun oradan almak zorundasınız, ithal edemezsiniz. Mısır bunu yapabiliyor, Hindistan ve Pakistan yapıyor. Ülke olarak biz neden yapmayalım?”

ENERJİDE YENİLENEBİLİR ENERJİYE YATIRIM YAPIYORUZ

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

Sanko Holding’in enerji sektöründeki yatırımları hakkında da bilgi veren Konukoğlu, yenilenebilir enerjiye yatırım yaptıklarının altını çizdi.

Adil Konukoğlu, şöyle ifade etti:

 • “Enerji yatırımlarımız hiç durmuyor. Yenilenebilir enerjinin dışında yatırım yapmıyoruz. Bütün yatırımlarımız rüzgâr, güneş, hidroelektrik ve jeotermal alanında. Fosil yakıtlardan uzak duruyoruz.
 • Enerji kapasitemiz 1.000 MW’ı geçti. 2030'a kadar 2 bin MW'ı geçmek istiyoruz. Buradaki yatırımlarımız çevreci olduğu için mutluyuz. Dengeli ve iddialı bir portföyümüz olduğunu düşünüyoruz.”

ÇİMKO HALKA ARZ HAZIRLIĞI

Adil Konukoğlu, depremden sonra 3 ay, çimento tesisilerinin devre dışı kaldığını ama şimdi bşr sıkıntıları olmadığını kaydetti.

Konukoğlu sözlerine şöyle devam etti:

 • “ Çimentoda bölge olarak biraz sıkıntılar oldu. Geçtiğimiz yıl depremden dolayı 3 ay çimento tesisini çalıştıramadık. Şu anda çalışıyor, bir sıkıntı yok. Oradaki büyümemiz daha çok müşteri odaklı. Yeni beton santrallerini devreye alarak bazı büyümelerimiz olacak. Onun dışında çimentoda da bir halka arz planımız var. Halka arzdan sonra elde ettiklerimizle farklı şeyler olacak ama onlar şimdilik bizde kalsın.

Bu yıl nisan mayıs gibi halka arzı yapmış olacağız. Ambalajda da Tekirdağ'da yeni bir hat kuruyoruz. O da mayısın sonu gibi devreye girmiş olacak. Önümüzdeki haziran ayında da üretim yavaş yavaş artarak başlayacak.”

AMBALAJDA YÜZDE 65 İHRACAT HEDEFİ

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

Adil Konukoğlu, Sanko Holding olarak ambalaj sektöründe yüzde b65 ihracat hedefleri olduğunu söyledi.

Konukoğlu, Ambalajda Tekirdağ’ı seçmelerinin Avrupa’ya yakınlığından olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 • “Yüzde 65 ihracat hedefliyoruz. Tekirdağ'ı seçmemizin nedeni de Avrupa'ya yakınlığı. Biliyorsunuz üretim yatırımlarımızı biz her zaman bölgemiz Gaziantep'te yapıyoruz. Nakliye ve navlunlar çok pahalı olduğu için Avrupa'ya daha yakın bir yerden hizmet verirsek daha iyi olacağını düşünerek bu kez böyle bir tercihte bulunduk."

Deprem nedeniyle Sanko Holding, 2023 yılında hedeflerinin gerisinde kaldı. Kârlılıkların yüzde 15 düştüğü yılda en çok tekstil sektöründe zorlandıklarını belirten Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, 2024'te yüzde 5 büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Avrupa'daki daralmayı hissettiklerini açıklayan Konukoğlu, "Bu yıl büyümeyi bir miktar ambalaj sektörü getirir. Enerjide de yatırımlar devam ediyor, o yatırımların büyümeye katkısı olacak. Çimentoda beton tarafında büyüyoruz. Tekstilde çok fazla bir büyüme beklemiyoruz" diyor.

AVRUPA'DA ENFLASYON OLMASA TÜRKİYE'DEKİ BÜTÜN SEKTÖRLER COŞAR

Adil Konukoğlu, tüm dünyada enflasyonist ortam satıcıların marjları artırmasına neden olduğunu öne sürdü.

Konukoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

 •  “Satıcılar ürünü yeniden üretebilmek için daha önce yüzde 10 marjla çalışıyorsa yüzde 20 marj istemeye başlıyor. Bu da bir kısır döngü yaratıyor.
 • Geçtiğimiz yıl küresel olarak yaşadığımız durum buydu. Avrupa'da enflasyon olmasa Türkiye'deki bütün sektörler coşar. Sonuçta ülke olarak ihracatımızın yüzde 50'sini Avrupa'ya yapıyoruz.
 • Ama Avrupa pazarı küçülürse özellikle buraya üretim yapan bütün sektörler daralır. Tekstil de bu sektörlerden biri ve şu anda da bu daralmayı görüyoruz. Tekstil gibi diğer dayanıklı tüketim mallarının cirolarında da düşüşler görebiliriz.”

"EKONOMİ SOĞUMA NOKTASINDA"

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, bu yılın ilk yarısının serin, ikinci yarısında ısınma olacağı öne sürdü.

Konukoğlu, “Türkiye'de şu anda ekonomi soğuma noktasına gitmiş durumda, Enflasyonu başka türlü düşüremezsiniz. Ekonomiden sorumlu bakanımız bu yılın ilk altı ayının zorlu geçeceğini, ikinci altı ayın daha rahat geçeceğini söylüyor. Bence de ilk altı ay biraz serin olacak, ikinci altı ayda ısınma olacak.

Türkiye'deki sanayici arkadaşlarımızdan en büyük arzum asla yılmasınlar. Bu ülke her zaman için belli kırılganlıklardan geçer ama sonunda yine büyürüz. Ben ülke olarak 2030'dan sonrasını çok daha farklı görüyorum. 2030'dan sonra Türkiye her konuda aranan bir ülke olacak. O nedenle istikrarlı yatırımdan vazgeçmesinler diyorum.”

YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ UZAMAYA BAŞLADI

2024 Yılında yatırımın meyvelerini toplayacağız

Adil Konukoğlu, yatırımların geri dönüşümün faizlerin yüksek olmasından dolayı uzadığını kaydetti.

Konukoğlu, yatırımların finansmanı konusunda yurt dışındaki banka ve kuruluşlarla görüştüklerini kaydederek, şunları söyledi:

 • “Bazı işlemlerimizi onlarla yapıyoruz. Genel olarak finansman maliyetleri yükselmiş durumda. Bu da üretimi ve yatırımı etkileyen bir unsur. Yatırımın geri dönüş süresi eskiden 6 yıl hesaplanırken şimdi bu faiz oranlarıyla 6-10-12 yıllık dönemlere uzamaya başladı. Bu da bazı sektörlerde yatırımları zorlaştırıyor.”

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Sanko Holding için 2024 yılının biraz yatırımların meyvelerini toplamaya başladığımız bir yıl olacağını sözlerine ekledi.

 

07 Şub 2024 - 20:04 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.