Çetin sorulara Çetin cevaplar

Ak Parti İl Başkanı Murat Çetin, hakkında yazılanları tek tek cevaplandırdı. Önceki gün Ruhi Aytaç’ın kaleme aldığı yazı üzerine Çetin, il başkanlığına davet ederek, “Hepsine verilecek bir cevabım var. Ancak bu telefonla almaz. İl Binamıza gelebilirseniz hepsini tek tek açıklayacağım” dedi. Ruhi Aytaç, daveti geri çevirmeyerek Ak Parti İl Binası’nda 3,5 saatlik uzun bir sohbette bulundu. Murat Çetin’in işte verdiği cevaplar…

+12
Haber albümü için resme tıklayın

Ak Parti İl Başkanı Murat Çetin, hakkında yazılanları tek tek cevaplandırdı. Önceki gün Ruhi Aytaç’ın kaleme aldığı yazı üzerine Çetin, il başkanlığına davet ederek, “Hepsine verilecek bir cevabım var. Ancak bu telefonla almaz. İl Binamıza gelebilirseniz hepsini tek tek açıklayacağım” dedi. Ruhi Aytaç, daveti geri çevirmeyerek Ak Parti İl Binası’nda 3,5 saatlik uzun bir sohbette bulundu. Murat Çetin’in işte verdiği cevaplar…

80 Gün önce Ak Parti İl Başkanlığı’na atanan Murat Çetin, hakkında yazılan ve çizilenlere tek tek cevap verdi. Şahinbey İlçe Başkanlığı atamasında yaşanan kriz sonrası medyada eleştirilerin odağındaki isim olan Çetin, Ruhi Aytaç’ın yazdıklarına tek tek cevap verdi.

İşte 3,5 saatlik sohbette sorduklarım, daha doğrusu sormadan yazdıklarıma verdiği cevaplar…

ŞİFRELİ MAKAM ODASI

Murat Çetin- Lütfen artık bunu gündemden düşürelim. Yeterince bu konuda her şey yazıldı, çizildi. Evet, başkanlık kapısında bir şifre vardı. Ben bu şifreyi içeriye taşıdım. Artık bu konuyu kapatalım.”

BENDEN HABERSİZ ŞEHİR DIŞINA ÇIKMAYIN!

Murat Çetin- Sözlerim çok çarpıtıldı. İl Başkanı seçildikten sonra benden önce bu başkanlık koltuğunda oturan büyüklerimi ziyaret ettim. Tavsiyeleri ve önerilerini aldım. Bana ilk söyledikleri, başkanlar şehir dışına çıktıklarında mutlaka haberin olsun. Bzim zamanımızda Ankara’ya gidenler olduğunda, başka birinin veya bir kurumun Ankara’da işi olabilir. Onların gitmesine gerek kalmadan, gitmişken o kişi ve kurumun işini de yapın derdik. Hatta ilgili milletvekillerinde kendisine yardımcı olması içinde görüşmeler yapardık. Böylece gitmişken diğer işler de çözülür ve diğerlerine gitmesine gerek kalmazdı. Ayrıca diğer bir konu daha var. Hiç kimse istemez ama farz edelim, ilde veya ilçede bir olay oldu. Bu bir afette olabilir veya terör olayı da olabilir. Eğer ben başkanların nerede olduğunu bilirsem ona göre tavır alabilirim. Cumhurbaşkanı aradığında da verecek bir cevabım olabilir. Bu amaçla başkanlarımdan bunu istedim.

İL YÖNETİME SEÇİM VE İLÇE BAŞKANLARI BAŞVURULARI

Murat Çetin- Ak Parti’nin yeni yüzlere ve yeni isimlere ihtiyacı var. Tüm Türkiye’de bu uygulanıyor. Sadece Gaziantep’e özgü bir uygulama değil. Genel Merkez’i talimatıyla başvurular alınıyor. Başvurular Koordinatör Milletvekilimizle değerlendiriliyor. Birbirinden değerli başvurular içinde en az 3 kişinin seçilerek Genel Merkez’e bildirilmesi isteniyor. Bizler de bunu yaptık. Başvuru yapanlarda bu bilinçle yaptı. Küsecek durumları olacağını sanmıyorum. Şahinbey’de 20 başvuru oldu. 6 Kişiyi belirledik. 12 Günlük başvuru sonunda Milletvekilimiz Eyüp Özkeçeci, Mustafa Kılıç ismini de önerdi. Ben de Genel Merkez’e bildirdim. Genel Merkez kabul etti.

DR. ERSİN ARSLAN HASTANESİNİN YIKIMINA NEDEN KATILDINIZ?

Murat Çetin- Spontane gelişen bir olaydı. Hastanenin orada geçiyordum. Şoförüme durmasını istedim. Yıkım yerine gittim. Bu hastanede ailemizin anıları var. O esnada yıkımı alan müteahhit yanıma geldi. Yıkımı yaptıklarını ancak bir bloğu şuan yıkamadıklarını, o blokta şeker hastaları için kullanılan tonlarca ağırlığında bir cihazdan dolayı yıkamıyoruz. Yardımcı olursanız, yıkımı geciktirmeden bu cihazı kaldırsınlar burayı da yıkalım. Ben de Sağlık Müdürünü aradım. Bu cihazı uygun bir yere taşımaları konusunda ricacı oldum. Yıkımın daha fazla uzamasını istemedim. 5 Gün sonra da o cihaz taşındı ve yıkım yapıldı.

VALİ ÇEBER’DEN BAKAN PROGRAMLARINI BİRLİKTE YAPALIM GÖRÜŞMESİ

Murat Çetin- Ben, il başkanıyım. Sayın Cumhurbaşkanımızın Gaziantep’teki vekiliyim veya temsilcisiyim. Artık ne derseniz deyin. Gelen bakanlarda partimizin bakanları… Ziyaret programlarında bilgimiz olursa, bizlerde neler yapmamız konusunda çalışma yaparız dedim. Kez gelen programları zaman zaman revize etmek zorunda kalıyoruz. Burada bir art niyet yok. Genel bakanların çoğu da partimizin programı çerçevesinde geliyor.

ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI’NIN VALİLİKTE BEKLEYEN İKİ TALEBİ HAKKINDA

Murat Çetin- Bir ortamda Sayın Valimiz Kemal Çeber, bundan önceki görev yerinde sadece milletvekilleri ve il başkanlarından gelen talepleri dikkate alırdım. Partilerin diğer organlarından talepler gelmesi işlerimizi daha zora sokuyor. Bunu Gaziantep’te de uygulamak istediklerini söyledi. Ben de çok iyi olabileceğini söyledim. O esnada Şehitkamil İlçe Başkanımız Mehmet Yılmaz’ın valilikte bekleyen iki talebi olduğunu öğrendim. İkisine de olur verdim. Ve bunu İlçe Başkanım Mehmet Yılmaz’ı arayarak, söyledim. Taleplerine olur verdiğimi, bundan sonra bu tür talepler için olurumun olması gerektiğini kendilerine ifade ettim.

SON GRUP TOPLANTISINDA NELER OLDU?

Murat Çetin- Belediye Başkanlarımızın da olduğu son grup toplantısında, imar durumunu konuştuk. Bu konuyu son il başkanları toplantısında bizzat ben, Sayın Cumhurbaşkanımıza sordum. Zatıalileri de aynen şu cevabı verdi: “Artık yatay mimariye geçiyoruz. Deprem bölgesinde zemin artı 4 bilemedin 5 katın üstüne çıkılmayacak. Ben de bunu dile getirdim. Yaşanan tartışmalarda başkanlarıma şu öneride bulundum. Bunu ilk kez Cumhurbaşkanı’na biz dile getirdik. Sizler haklı olabilirsiniz. Cumhurbaşkanı’nın tutumu belli. Bunu Gaziantep olarak biz yapmayalım. Bir emsallerini görelim. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da bunun örnekleri olursa, bizlerin yapılmasında hiçbir sakınca olmaz. Eğer bunun öncülüğünü biz yapmış olursak, Cumhurbaşkanımıza söyleyecek bir sözümüz kalmaz. Ki depremde yıkılan ve daha sonra ağır hasar alan binaların yıkılması sonra hak sahipleri var. 4 veya 5 kat dediğimiz takdirde, 10 katlı bir binanın hak sahiplerinin bir kısmı hakkını alamayacak. Ya hakkını satacak ya da nbaşka bir bölgede kendisine ev verilecek. Şimdi İbrahimli’deki biri, Geneyik ya da Kuzey Şehir’de verilecek yeri kabul etmez. Ben de aynı durumdayım. Ben enkazdan 7 saat sonra çıkarıldım. Eşimi ve oğlumu kaybettim. Ben, bir daha orada oturmam. Hakkımı satar çıkarım. Ama benim gibi düşünmeyen olabilir. Tüm dediğim bu… Yoksa bir belediye başkanının yerine kendimi koyma gibi amacım yok. Haddimi bilirim.

ARABAN’DA NEDEN ESKİ İLÇE BAŞKANI İLE DEVAM KARARI ALINDI

Murat Çetin- Araban ilçe başkanımız sağlık nedenlerinden dolayı affını istemişti. Bizlerde başvurular aldık. Belirlenen adaylarla mülakatlar yaptık. Bu mülakatlarda hemen hemen tüm adayların son seçimlerde Ak Parti’nin dışında bir tutum sergilediklerini kendileri ifade ettiler. Buna rağmen Genel Merkez’e adayları bildirdik. Genel Merkez, bu asla kabul edilemez denildi ve mevcut ilçe başkanıyla devam edilmesine karar verildi.

İLÇE BAŞKANLARININ ODASINA KAMERA TAKILMASI OLAYI

Murat Çetin- Bu nasıl saçmalıktır. Böyle bir şeyin olması mümkün mü? Olayın aslı şu; İl Binamızda tadilat yapıyoruz. Kameraları da elden geçiriyoruz. Malumunuz birkaç ay önce HÜDAPAR olayı yaşandı. Adana’daki il binasında bir kişi öldürüldü. Bizlerde iktidar partisiyiz. Daha çok hedefteyiz. İl binasının kameraları yenilenirken, ilçe başkanlarına da sizlerin kameralarınızda bir sıkıntı varsa veya hiç yoksa, il binasının kameralarını yenilenirken, sizlerinkini de yapalım dedim. Dediğim bu, olay çok saçma yerlere gitti.

PROTOKOL KRİZİ

Murat Çetin- Gelen bakanlar benim partimin bakanları. Karşılamada elbette yer alacağım. Ne Sayın Valimizin ne de Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın önüne geçme gibi niyetim var. Benim böyle hedeflerim yok. Cumhurbaşkanımızın teveccühlerini bir zarar gelmemesi için çabalıyorum. Devlet protokolünde yerimi bilmiyorum. Nihayetinde gelen bakan partimizin bakanı protokolde yer almam gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ile asla bir problemim yok. Olamaz da 22 Yıldır partimizin bir çok kademelerinde görev almış biri. Kadın Kolları Başkanlığı, bakanlık ve nihayetinde büyükşehir belediye başkanımız. Ben ancak saygı duyarım. Kendisine hizmetlerinde yardımcı olmaya çalışırım. Başka bir niyet aramayın lütfen!

Ak Parti İl Başkanı’na soru sormadım, köşe yazımda yazdıklarıma tek tek cevap verdi. Köşe yazımda ifade etmediklerimi de cevaplandırdı.

Neydi onlar?

ÖZEL HAYATINLA İLGİLİ ÇOK DEDİKODU VAR, BU KONU DA NE DİYECEKSİNİZ?

Murat Çetin- Depremde eşimi ve oğlumu kaybettim. Acım taze. Bugün arabamda ablamı görseler, il başkanı arabasına kadın aldı derler. Cumhurbaşkanımız bana görevi verdiğinde, yeniden yuva kurmamı söyledi. Ben de kendilerine uygun bir hanımefendinin olduğunu ifade ettim. Bu hanımefendiyle ablamın evinde 1-2 defa görüştüm. Bunun dışında çıkan dedikoduların hiçbiri doğru değil. Kızımın da onayını almıştık. Evlenecektik. Ancak olmadı. Olmadı boyutu özelimde kalsın. Ancak ben Genel Merkez’ime neden olmadığı konusunda izahımı yaptım.

İL BAŞKANI ATANDIKTAN SONRA İLK GÖRÜŞMELERİ KİMLERLE YAPTINIZ?

Murat Çetin- Atamam olduktan sonra parti büyüklerimi ziyaret ettim. Eski Başkanlarımız Ahmet Uzer ve Ökkeş Eruslu abilerimi ziyaret ettim. Tecrübelerini ve tavsiyelerini aldım. Şehrimizin önde gelen iş adamlarıyla görüştüm. Abdülkadir Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Selim Acar, Mahsum Altunkaya ve Cemal Kadooğlu ilk görüştüğüm kişilerdi. Hatta Abdülkadir Konukoğlu’nu telefonla arayacaktım. Ben de bir numarası vardı ama o mu, değil mi bilmiyordum. Numarayı teyit etmek için Milletvekilimiz Nejat Koçer’i aradım.

Cumhurbaşkanımız bana bu görevi verdiğinde şehrin dengeleri ve demografik yapısına uygun hareket etme konusunda talimat vermişti. Ben de buna göre hareket ediyorum.

SİZE REFERANS OLAN ANLATYA MİLLETVEKİLİ MUSTAFA KÖSE Mİ?

Murat Çetin- Ben, 7 saat sonra enkazdan çıkarılmış, eşini ve oğlunu depremde kaybetmiş birisiyim. Dev beton bloğu üzerimde 5 -10 santim kala durdu. O betonu orada durduran irade bir tek Allah’tı. Allah’ım istese o beton bloğu altında beniz ezdirebilirdi. Ama bana ikinci hayat verdi. Hayatta bir kızım kaldı. Onun mutluluğu için çalışıyorum. Maddi yönden Allah’a çok şükür çok iyiyim. Siyasi bir ikbalim yok. Ak Parti’nin kurulduğu yıldan beri çeşitli kademelerinde görev yaptım. Aday adayı oldum ama adaylık nasip olmadı. Depremden sonrada tamamen kızıma odaklanmıştım. İl Başkanlığı için başvuru dahi yapmadım. Davet üzerine geldim. Cumhurbaşkanımın takdirleriyle il başkanı olarak atandım. Antalya Milletvekili Mustafa Köse ile depremden sonra tanıştık ve samimi olduk. Acılarımı paylaştı. Hatta birlikte oturup ağlaştık. İnanın bana referans olduğunu bilmiyorum, ilk defa sizden duyuyorum.

Tek bir hedefim var, Cumhurbaşkanıma mahcup olmamak. Partime hizmet etmek. Şuana kadar 12 bin yeni üye yaptık. Galiba yeni üye sayısı bakımından Türkiye birinci olduk. İşime bile gitmiyorum. Partim için gece gündüz çalışıyorum. Akşam eve gittiğimde bile gün içerisinde yaptıklarımı bilgisayar ortamına taşlıyorum. Bir sonraki günün planlarını yapıyorum. Benim bir milletvekili veya belediye başkanı olma gibi hedefim yok. Tek bir hedefim var bana verilen bu görevi layıkıyla yapmak.

20 Eyl 2023 - 13:49 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.