Ak Parti ve MHP’yi 6 Şubat yıkamadı ama 31 Mart yıktı geçti...

Üç gündür pert durumdayım. 38.5 ateş, halsizlik ve oruç. Klavyenin tuşlarına basacak kadar parmaklarımda güç yok.

Buna rağmen 14 bin lira emekli maaşlı çalışan bir emekli olarak, eşimle beraber 31 Mart sabahı, oyumuzu kullanarak vatani görevimizi yaptık. Seçim sandığını, emekli sandığı yapanlardan olmadım, olmam da…

En başta şunun altını çizeyim yazı uzun olacak, uzun diye okuyan bir, okumayan bin pişman olur.

Yazacak o kadar şey var ki… Nerden başlasam bilemiyorum, toplayamıyorum…

O zaman sandıklar ne diyor, bismillah deyip başlayalım…

2019 Seçimlerinde; Fatma Şahin, yüzde 53.97, 494 bin 905 oy, Celal Doğan, yüzde 26,2- 240 bin 274 oy, Ejder Demir-yüzde 16.44, 150 bin 747 oy.

2023 Seçimlerinde; Fatma Şahin: yüzde 38.82- 358 bin 590 oy… Muzaffer Ertürk, yüzde 28.11, 259 bin 679 oy… Şükrü Yılmaz, yüzde 17.23- 159 bin 158 oy…

Fatma Şahin ile Yeniden Refah Partisi Adayı Şükrü Yılmaz’ın aldığı oyları bir toplayın, cevabı orada…

CHP açısından bakarsan, şimdi dizini vuranlar, ah neden ben aday olmadın diyenlerin sesi kulaklarımda çınlıyor.

Bu artık Melih Meriç mi olur, Reis Reisoğlu mu olur. Ya da Mustafa Sarıgül’ü keşke getirseydik, bu seçimi kazanırdık diyenler mi olur, bilemedim

Fatma Şahin, üzgün ve çok demoralize. Hiç üzülmesin, kaybederken kazanan biri varsa o da Fatma Şahin’in ta kendisidir. Daha net ifade etmek gerekirse, meclis üyeliklerinden 35'te kalmış Ak Parti'den, artı 3 puan almış bir Fatma Şahin var. İki dünya bir araya gelse, gelmez denilen Hasan Teke’yi ekibine dahil eden, Mehmet Haz’ı ekibiyle sarmaş dolaş eden, daha ne yapsın? 80 Şehir Gaziantep'e baktığında hayretler içinde kalıyordur. Fatma Şahin'e bu yapılır mı diyordur. Bu, kaybederken kazandığını ifade etmeye yeter.

Hem Fatma Şahin, kaç parça olsun… Kendisinden çok, nerede bir sıkıntı varsa koştur koştur oraya gitti. Yahu Besni ve Kilis’e dahi gitti. Bugün Araban seçimini MHP kazandıysa Fatma Şahin’e teşekkür etmelidir. Oradaki Cuma Reyhan gibi yerel dinamiklerde unutulmamalıdır.

Şehitkamil’in kaybedilmesini istatistikleri kasarak izah edemeyiz. Ben şahsen edemiyorum… Rıdvan Fadıloğlu’na bir tepki vardı ama bu kadarını ben de beklemiyordum.  Fadıloğlu’na sadece bu seçim değil, her seçim üvey evlat muamelesi çekildi. 2019 Yerel Seçimleri öyleydi. Son seçimde de aynısı oldu. Yerine düşünülen alternatifler bir Fadıloğlu etmeyince, ehveni şer denilerek, haydi yine sen ol denildi.

Fadıloğlu’na en büyük darbeyi CHP değil Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu vurdu. Fatma Şahin’de aynı darbenin mağduru. "Hep bana Rabbena" zihniyetinin geldiği nokta bu.

Mehmet Tahmazoğlu’nu Kilis’te gördük. Ama bir Şehitkamil’de göremedik. Şehitkamil nire, Kilis nire… Hani nerede ekip çalışması… “Aman ben onlardan alabileceğim kadar fazla oy alayım da onlar, ne olursa olsun”, zihniyeti şimdi kazanmış mı oluyor?

Şeklen üçü de Ak Partili… Ama ortak hareket etme kabiliyetine sahip olamadılar. Üç başkan bir araya gelerek, ne yaparsak birlikte yapalım… Ne veriyorsak, aynısını verelim. Birbirimizi zora sokacak işler yapmayalım diyemediler. Büyükşehir hayalleriyle, “Hayır, O, 3 verirse, ben 9 veririm” zihniyeti bu sonucu tetikledi. Bana Celal Doğan-Yaşar Ağyüz çekişmelerini hatırlatıyor.

Şahinbey, üniversite öğrencilerine ihtiyaç sahibi olsun olmasın 9’ar bin lira verdi. Şehitkamil veremedi.  Üniversite de aynı sırada oturan arkadaşın biri aldı, diğeri Şehitkamil’de oturduğu için alamadı. Şahinbey, bol keseden dağıtarak, partisinin diğer başkanlarına zarar verdi. O kadar yaptı, etti zararı kim gördü? Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olma hevesiyle, elinde kala kala yine Şahinbey kaldı.

Hayaller yüzde 77, gerçekler yüzde 55 . Bol keseden dağıttığın halde 2019’a göre yüzde 5 düşüş yaşayan bir Mehmet Tahmazoğlu var. Haydi bunu da izah edin. Kazanırken kaybeden kim derseniz, Mehmet Tahmazoğlu derim…

Ak Parti’nin oy depoları Çiksorut ve Cin Deresi gibi yerlerdi. Asıl darbeyi oralardan geldi. Daha da basite indirgeyeyim…

Çıksorutlu diyor ki; (Onların ifadesiyle diyorum) "Çok affedersiniz “it” kadar değerimiz yok. İbrahimli’ye bir değil iki “Petpark” yapıldı, bizim burada doğru dürüst parkımız yok."  Fadıloğlu, bunun nedenini tane tane izah edemedi. Veya etti de çok geç kaldı.

Ak Parti Genel Merkezi, yanlışa yanlış diyemedi. Aylarca Tahmazoğlu’nun Büyükşehir hayallerine üç maymunu oynadı. Bazı vekillerinde buna çanak tutması çabası… Üç dönem kuralını uygulayamadı. Haydi o olmadı, bu olmadı… Yahu kardeşim becayişi neden düşünmediniz? Ta 2009 Yılındaki ilk pozisyonlarına niye geri döndürmediniz. Tahmazoğlu, Şehitkamil’e… Fadıloğlu, Şahinbey’e niye demediniz? (Gerçi Tahmazoğlu bunu tenzili rütbe sayardı) Öyle olsaydı, bugün farklı bir tabloyu konuşur olduk.

Hatta Tahmazoğlu, Şahinbey’de yaptıklarını Şehitkamil’de yapabilir mi? Veya Fadıloğlu keza aynısını Şahinbey’deki süreci devam ettirir mi, test edilmiş olurdu. Bizimkisi iş işten geçtikten sonra akıl vermeye benzedi ama olsun…

Fadıloğlu’yu eleştireceğim noktalardan biri de meclis üyeliklerinde yanlış tercihler yaptı. Ak Parti’nin bildim bileli emektarı olan Memik Terlemez’i neden almazsın. Seçim kampanyasında yanında bir Terlemez, ya da gittiğin semte göre Güneydoğulu bir isim olması, fena olmaz mıydı? Fatma Şahin, Hasan Teke ve Mehmet Haz hamleleri yaparken, Fadıloğlu kendi dostlarını küstürdüğü yetmemiş gibi, İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, bir değil birkaç ortağını meclise sokuyor. Şehitkamilli bir sakin olarak soruyorum. Bu ortakların bana ve Şehitkamil’e ne faydası var? Veya kime ne faydası var?. Haydi çık çıkabilirsen bu işin içinden…

Kırsal ilçelere gelelim…

Nizip’te bu sonuç bekleniyor muydu? Evet, bekleniyordu. Pazarın gelişi aylar önceden bağıra bağıra geldi. “Ha Hasan Kel, ha Kel Hasan” formülünü bu kez Nizipli yemedi. Bu, sahayı dinlememektir. Bu, seçmeni aptal yerine koymaktır. Mehmet Sarı demek, Hacı Fevzi Akdoğan demek olduğunu, Nizipli değil, tüm Gaziantepli biliyor. Ak Parti Genel Merkezi bilmiyor muydu? Bu, kimin kazığı? 2019 Seçimlerinde de Doktoroğlu ismi öne çıkıyordu. Sokağın sesine kulak tıkandı. Mustafa Doktoroğlu size geldi. Kapı gösterildi. Ak Parti ve YRP rekabetinde aradan CHP Adayı Ali Doğan sıyrıldı. Çok laf etmeye gerek yok. Bir de şu boyutu var. Eğer YRP ile ittifak olunsaydı… Nizip’te çıkan sonuç bundan farklı olurdu. Bunu ben demiyorum, sandığın kendisi diyor. Ak Parti ve YRP’nin oyunu topla, kategorize et ne ederseniz edin, 2019’da Mehmet Sarı’nın aldığı oy çıkacaktır.

Cumhur İttifakı, ittifakı hangi kriterlere göre yapıyor, bilen varsa, bir anlatsın. Karkamış histeriği nedir? 2019’da tecrübe edildi, tutmadı. 2023’te halen aynı ısrar niye? Sadece orayı kaybetmiyorsun, şehir olarak da kaybediyorsun. Ben anlamam bana 3 ilçe vereceksin inatlaşmasının sonucu bu. Karkamış, Ak Parti’ye devredilseydi, bugün farklı senaryoyu konuşur olurduk. Araban’a bakmayın! Oradaki seçimi kazandıran Mehmet Özdemir’in kendisi ve Ak Parti’den gelmesi…

Oğuzeli, yine beklenen bir durumdu. Seçim sathına girmeden önce yapılan anketlerde Sait Kılıç’la seçime gidilirse, kaybedileceği net şekilde belliydi. Sait Kılıç inatçılığının getirdiği sonuç bu. MHP İl Başkanı Mustafa Bozgeyik ve Memik Yılmaz seçenekleri kabul görmedi. Sermet Atay’ın uyarıları dikkate alınsaydı… bugün siyaseten olmaması gereken bir isim seçilmezdi. Ankara’dan Oğuzeli’ne bakılırsa, olacağı da bu olur. Yanarım yanarım ben de buna yanarım. Siyaseten olmaması gereken isimler başkan oluyor. Bu ayıpta Cumhur İttifakı’na yeter.

Nurdağı ve İslahiye’ye gelince…

Eğer bu iki ilçede Ak Parti, kazaya uğramadıysa, 2018 ve 2023 Seçimlerinde dışladığı Şamil Tayyar’ın dokunuşları sayesinde oldu. Fatma Şahin ve Şamil Tayyar’ın örnek ittifakı, İslahiye ve Nurdağı seçimlerini kazandırdı.

O Şamil Tayyar ki… 31 Mart Seçimlerinde kafasını karıştıran çok teklifler aldı. YRP, İYİ Parti ciddi teklifler getirdi. Eğer yaşadığı kafa karışıklığında Şamil Tayyar, birine özellikle YRP’nin teklifine 'evet' deseydi, Fatma Şahin’in karşısına çıksaydı. Veya Şehitkamil’den aday gösterilseydi. Bugün neyi konuşurduk.

Fatma Şahin, akılcı bir hamleyle o küskün o kırgın Şamil Tayyar’la Nurdağı ve İslahiye’yi kazandırdı.

Ak Parti, kendi evlatlarını dışlaya dışlaya bu noktaya geldi. Herkes bir Şamil Tayyar olmayabiliyor. Ak Parti’nin ve MHP’nin dışladığı isimler, başka başka partilerde seçim kazandılar. Sadece YRP mi? CHP’de aynısını yaparak birçok bölgede seçim aldı.

14-28 Mayıs Seçimlerinde HÜDAPAR’ı Gaziantep’e dayatanlar, bugünün baş mimarlarıdır.  O gün de bugün de nötr HÜDAPAR yerine, aynı rahleyi tedrisinden olan Yeniden Refah olsaydı. Ve o gün, bugüne taşınabilseydi. "Adam yine kazandı" diyeceklerdi.

Ama bugün 10’da 10 ile çıkılan yolculukta düşmez kaleler denilen Şehitkamil, Nizip, Oğuzeli ve Yavuzeli bir bir düştü.

Böylesi bir ders, bekleniyordu, oldu. Teşbihte hata olmaz, “Sözle akıllanmayanın hakkı kötektir” demişler. Ak Parti ve Cumhur İttifakı, 31 Mart’ta sandıkta kötek yedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, balkon konuşmasında ne demişti:

“Dik duracağız, diklenmeyeceğiz”

Diklendiniz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk yapması gereken, Genel Merkez’deki küçük büyük demeden tüm isimleri görevden almak olmalıdır. Cumhurbaşkanı’na yanlış üstüne yanlış yaptıran, yanlış tercihler önüne sunan, onlarca il başkanını 14 Mayıs Seçimlerinde milletvekili yaptırarak, teşkilatları boşaltan, seçimlere sayılı günler kala Gaziantep’i il başkansız bırakan zihniyeti orada bir dakika dahi oturtmamalıdır. "Padişahım çok yaşa" diyenler değil arada "kral çıplak" diye çıkanlarla yola devam etmelidir.  Bunu yaptığı an, mesaj yerini bulmuş demektir.

Yeri gelmişken istifa eden İl Başkanı Murat Çetin’in düğününün de sonuçlara etkisi oldu. Hiç uzatmayacağım. Cumhurbaşkanı evlen evlen dedi de 31 Mart seçimlerine haftalar kala, evlen de demedi ya. Murat Çetin’e düğünü 31 Mart’tan sonra yapın denilseydi, toplum böylesine bir ağır tepki vermezdi. Ne birkaç puan daha düşüş yaşanırdı ne de Murat Çetin, istifa etmek zorunda kalırdı. Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, düğüne katılmayarak kendini sağlama aldı ama olan Gaziantep’e ve Ak Parti’ye oldu.

Öyle çarpıcı bir örnek vereyim de Ak Parti’nin bugünkü dramatik tablosunu bundan daha iyi anlatamazdı. Meclis Üyelikleri için Kuran’a el bastırılarak listenin dışarıya sızdırılmaması için yeminler ettirildi. Yemine rağmen sızdırıldı. Daha komiği geliyor, kahkaha basmaya hazır olun!

Sızdıranın Lokantacılar Odası Başkan Abdulkadir Katmerci olduğu kanaatine varılıyor. Ne alaka değil mi? Katmerci’nin partide resmi bir görevi yok ama 20 küsur yıldır Ak Parti üyesi… Adama demezler mi, sen Katmerci’yi boş ver de asıl onu basına sızdıranın peşine düş.

Demediler… Demedikleri gibi, İl Başkanı Murat Çetin, Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’ı arayarak, köstebek Abdulkadir Katmerci çıktı, derhal partiden ihraç edin talimatı veriyor.

Benim Kuran’a el basmam, öyle sizlerin el basmasına benzemez. Üstüne de yeminlerin en büyüğü neyse onu da ederim. Katmerci de Şehitkamil listesi vardı. Ne kadar yalvardıysam, tek bir isim dahi vermedi. Beni üzmesine ve kızdırmasına rağmen vermedi. O, sızdırandan daha çok yeminine sadık kaldı. Trajikomiğe bakın ki, ihraç edilmesi istenen Abdulkadir Katmerci, 22 yıllık Ak Parti üyeliğine e-devlet üzerinde kahrola kahrola son verdi. Güler misin, ağlar mısın, kızar mısın... Kaybeden kim oldu? Ak Parti... Ama kaybettirenler halen daha resmi sıfatlarıyla koltuklarına kurulmuş, başka başka hayaller kurmaya devam ediyor.

Fatma Şahin’e son bir dipnot… Sizi yüzde 53-54 bandında gösteren sözüm ona anket firmaları sizleri çok yanlış yönlendirdi. Sözüm ona diyorum… Az bile diyorum. Bugüne kadar hiçbir seçim anketi yapmamış iki günlük sözde anketçiler, sizleri çok kötü yanılttı. Artık bunlara seçim fırsatçıları mı diyeyim yoksa seçim rantçıları diyeyim bilemedim. Bu tipleri benden daha iyi tanıyan olmaz. Bunlar başarılı olmaktan çok, alacakları parayı düşünürler. Aldıkları paralardan az buçuk bilgim var. Dudak uçuklatan rakamlara ayılıp bayıldılar. Oysa bundan çok daha az paralarla ekmeği ekmekçiye yaptırabilirdiniz. Bol sıfırlı kestiği faturalara karşılık, fatura kesme sırası şimdi sizde… Bunu yapmazsanız iyi niyetiniz daha çok suiistimal edilir. O malum zevatların kapıdan içeri sokmamalısınız. Onlar yüzsüz yüzsüz ısrarla girmemeye çalışırlar. Bak, bunu bir yapın! Gerçek yüzlerini işte o zaman görürsünüz. Siz bilmesiniz ama İstiklal Madalyasını bu şehre getirdiğiniz de bunu bizzat yaşadınız. Bugün de vallahi yine kötü siz olacaksınız. Hiçbir şey yapamazlarsa, üçüncü şahıslar üzerinden sizleri vurmaya çalışırlar. Eski Valimiz Süleyman Kamçı’nın yaptığını yapmalısınız. Ezcümle kızacak ve öfkelenecek bir yer arıyorsanız, adreslerden biride orası olmalı.

Dikkat ettiyseniz, bu upuzun yazıda milletvekillerinin adını hiç geçirmedim. Sütlü sahen gibi belediye başkanlarının yanında dizilmek dışında ne katkıları oldu. Ben diyeyim, sıfır… Hatta negatif desem de hiç abartmış olmam. Meclis üyeliklerine müdahale ederek de bu sonuçlara zemin hazırladılar. Müdahil olduğunuz ve engellediğiniz isimlerin geri dönüşümünü sandıkta şimdi gördünüz mü? Gittikleri ilçelerde 1 saat dahi duramayan vekiller de bu tabloda payına düşeni alsınlar. Ama almazlar. Onlar için seçmen ne derse desin, Genel Merkez inisiyatifi geçer akçe… Aksisi olsaydı, zaten olamazlardı.

Şamil Tayyar’ın İslahiye ve Nurdağı’nda seçim kazandıran katkısı kadar katkıları olmayanlar, bugün vekil ama Şamil Tayyar değil. Bu da 14 Mayıs’a 31 Mart kapağı olsun…

CHP’lilere gelince…

Korkaklar her gün, cesurlar bir gün ölür… Siyaset cesur işidir. Partisinin bile inanmadığı Umut Yılmaz, imkansız denilen Şehitkamil’i kazandı. CHP’nin adayı da mı var mıymış dedirttiren Muzaffer Ertürk, 5 yıl önce berdel edilen Gaziantep’te hiç çalışmadan yüzde 28.11 oy aldı. Demek ki neymiş? O korkulan makas kapanır, hatta seçim kazanılabilirmiş.

Bilirim Gaziantepli uzun yazıları okumayı sevmez. Ama yine de yazdım. Umarım kıssadan hisse çıkaran olur.

Yeni dönem Gaziantep’e hayırlı olsun.

Ak Parti ve MHP Genel Merkezlerine de büyük ders olsun.

Köklü değişim yapılmazsa, demedi demeyin 2028 yılında, geliyor gelmek de olan.

Benden demesi…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ruhi Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Gaziantep Haber