Sayın Cumhurbaşkanım, peki Vakıfların yapacağı kira zamlarından haberiniz var mı?

Sayın Cumhurbaşkanım; bir vatandaşla yaptığınız kira diyaloğunu sizler anlattınız. 2 Bin 500 lira olan kirasının ev sahibi tarafından 7 bin 500 liraya çıkarmanın insafa sığmadığını söylediniz. Bu vatandaşın mağduriyetini gidermek için TOKİ ve belediye üzerinden çözüm bulunması talimatı verdiniz. Ev sahibine “sende vicdan var mı?” diye seslendiniz.

Ve sözlerinizi şöyle tamamladınız:

“Bu kadar biz konut yapıyoruz. Bu yaptığımız konutlarla çözüm geliştirmeye çalışıyoruz. Ama insaf ya, 2 bin 500'den 7 bin 500'e. Bu ne vicdandır?"

Doğrudur, TOKİ ve belediyeler marifetiyle konutlar yapıyorsunuz. Dar ve orta gelirli insanları kira öder gibi ev sahibi yapmaya çalışıyorsunuz.

Malumunuz bir de Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde işyeri ve konutlar var. Buralar kiraya veriliyor. Ben de hem işyeri hem de konut olarak bir vakıf kiracısıyım. İşyerimin kirası her yıl TEFE- TÜFE oranına göre artırılıyor. Konutta geçen yıla kadar benzer artırım yapılıyordu. Geçen yıl kiralara en fazla yüzde 25 artış limiti getirdiniz. Geçen yıl konutta yüzde 25 oranı aynen uygulandı.

Bu yıl konutlarda yüzde 25 artış oranının uygulanmayacağı haberini üzülerek aldık. 6098 sayılı Borçlar Kanunu'na konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen Geçici Madde 2 hükümleri doğrultusunda %25'lik kira artış oranı 1 Temmuz 2024'e kadar devam kararı aldınız.

Devletin aldığı bu karara yine devletin bir kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü uymayacağını bilgilerinize arz ediyorum. Devletin kurumunun uymadığı yerde ev sahiplerine hiçbir şey diyemezsiniz.

Malumunuz Gaziantep, 6 Şubat’ta Asrın Felaketi’ni yaşayan 11 şehirden biri… Asrın Felaketi sonrası enkaza dönen şehirlerde sağlam kalan evlerin sahipleri, kiraları anormal bir şekilde artırdı. 

Maalesef Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu vicdansız ev sahipleri gibi bir tavır sergilemeye hazırlanıyor. Kiralarımızı kat be kat artırmak için çalışma başlattı.

Vakıflar Gaziantep Bölge Müdürü’nden böyle bir çalışma olduğunu teyit ettim. İşyeri için haydi makul karşılayabiliriz. Ama konut için aynı duygu ve düşüncelerde değiliz. Oturduğumuz konutlarda genelde memurlar ve benim gibi çalışan emekliler kalıyor.

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü uhdesinde sayısını bilmediğim işyeri ve konut var. Kira geliri açısından Gaziantep’te Vakıfların ilk sırada geldiğini de hatırlatmak isterim.

Deprem bölgesinde yaz ayında hem işyeri hem de konutta, vakıf kiracılarından 3 ay kira alınmadı. Ama bizim konutlar mülhak vakfı olduğu için bu haktan yararlanamadı. Aylarca girmediğimiz evlerimizin kirasını ödedik.

Bugün vakfa ait dairemize dediğim gibi kat be kat zam yapılacak.

Vakıflar Bölge Müdürü’ne, “Sizler, vicdansız ev sahipleri gibi davranamazsınız. Sizler vakıfsınız. Vakfın tabiatına aykırı davranıyorsunuz. Piyasayı dengelemek açısından dengeli bir artış yapmanız gerekiyor. Bu konutlarda yüksek gelirli kişiler oturmuyor. Memur ve benim gibi çalışan emekliler oturuyor. Yüzde 25 limite uymayacağınızı söylüyorsunuz. Devletin getirdiği limite devletin kurumunun uymamasını takdirlerinize sunuyorum. Yüzde 25 üzerinde zam yapacaksanız hiç olmazsa makul ve insaflı bir artış yapınız” dememe rağmen bir türlü ikna edemedim.

Sayın Cumhurbaşkanım, sizin tabirinizle bu insafsızlığa bir tek siz dur diyebilirsiniz.

TOKİ ve belediyeye verdiğiniz talimatı lütfen ama lütfen Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne de veriniz.

Bu vicdansızlığa bu insafsızlığa ancak siz dur diyebilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ruhi Aytaç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.