Ruhi AYTAÇ

30 Haziran 2022

Fatma Şahin’e haksızlık!

SONAR’ın “En Başarılı Belediye Başkanları” anketinde Gaziantep, farkını yine ortaya koydu.

Şaşırdım mı?

Hiç şaşırmadım.

Gaziantep klasiği bir tablo sunuldu.

Hatta sıralamaya itirazım var diyebilirim.

Büyükşehir Belediye Başkanları içinde Fatma Şahin iki listede birden yer aldı. Tüm belediye başkanları içerisinde 4. sırada yer alırken, AK Partili belediye başkanları sıralamasında 3. sırada yer aldı.

Açık açık söyleyeyim; Her iki sıralamada da Fatma Şahin’in yerini hiç beğenmedim. Daha üst sıralar bekliyordum.

Başka anket firmalarında Fatma Şahin hep ilk 3’ün içinde yer aldı. Hatta hükümete yakın olmayan anket şirketlerinin araştırmalarında bile Fatma Şahin, CHP’li belediye başkanları arasından sıyrılarak, başarısını defaten tescillendirdi.

Aslında anketlerde şu çıkmış, bu çıkmışa bakmıyorum.

Bire bir kendi yaşam kesintilerimizde ve gözlemlerimizde bunu pekala görebiliyorum.

Başpınar’dan öteye bir adım atınca, ilk fark ettiğimiz belediyecilikte Gaziantep’in geldiği aşama oluyor.

Gaziantep’te bunu pek fark edemiyoruz. Veya yapılan hizmetler bize olağan geliyor. Yapılan en sıradışı hizmetleri bile öyle kanıksamışız ki, sıradan buluyoruz.

İki senedir yazları, Mersin Taşucu’na gidip geliyorum. Oradaki belediyecilik hizmetleri(!) görünce, Fatma Şahin’e, Mehmet Tahmazoğlu’na ankette yer almayan Rıdvan Fadıloğlu’na çok büyük haksızlıklar yaptığımızı düşünüyorum. İçten bir özrü, onlar duymasa da yaptığımı bilirim.

Şöyle bakıldığında yaz mevsimi için arayıp bulamadığın yerler. Masmavi bir deniz, uçsuz bucaksız nefis dümdüz bir sahil, yeşil ile mavinin buluştuğu, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bir yer. Ne ekersen onun bittiği bereketli topraklar. Tropikal meyveler bile yetişiyor. Bunların hepsi Allah vergisi… Maalesef bu vergiye insan eli hiç dokunmuyor dersem, abartmış olmam.

Ah ah buralara Fatma Şahin’in eli değecekti ki, asfaltsız yol, kilit taşsız mahalle ve sokak bırakmazdı. Buraları öyle bir hale getirirdi ki, Alanya’da neymiş dedirttirirdi. Alanya’dan daha muhteşem yer olabilecek muazzam bir imkân var. Ama en bakir haliyle öylece duruyor. Hatta insan eliyle bakirliği kötü şekilde bozulmuş

Bu benim gözlemim… Bir oda başkanı dostumun gözlemleri de beni tasdikler gibi…

Bu oda başkanının kendi rızasını almadığım için ismini yazamıyorum.

Geçenlerde bir iş için memleketim Elazığ’a gitmiş. Bu, Elazığ’a ilk gidişi… Elazığ’ı anlata anlata bitiremiyor. Hazar Gölü’nü, Harput’u anlatıyor anlatıyor da amasını da ekliyor.

Ama burada belediyecilik sıfır. Bir daha bizim belediye başkanlarına tek bir söz etmem. Hakikaten Gaziantep’te belediyecilik başarılıymış. Bu güzelim şehir Elazığ’ın görünce, bunu daha iyi anladım.

Memleketimi onun ağzında işitince bir kez daha üzüldüm. Her gidişimde aynı hisleri ben de duyardım. Hazar Gölü, Harput’u, Keban Barajı, Çırçır Şelalesi, yaz ayında kalıp kalıp buzların çıkarıldığı Buzluk Mağarası, türbeleri… Turizm için ve yaşam için Allah Elazığ’a olabildiğince cömert davranmış. Gel gelelim insanoğlu, bu cömertlik için gereğince şükredecek hizmetlerde hep cimri davranmış.

Gaziantep öyle mi? Bir Ukkaşe Hazretleri Türbesi için Fatma Şahin’in gece düşünde gündüz hayalinde nasıl hizmet götürürüm telaşını bilirim… Öte yandan Harput’ta adım başı bir türbe, Harput Evi ve tarihi eserlerin virane hallerini görünce, fena halde canımı acıtıyor.

Ezcümle… Fatma Şahin, belediyecilikte müthiş bir performans sergiliyor. Tatilmiş, geceymiş, geçmiş demeden personeli de bu hizmet yarışına sokuyor. Bir güne bir gün of dediğini duymadım. Duymadığım gibi daha yapacak çok işimiz var deyip durur. Akıllı kent, güvenli parklar, Rum Kalesi’nde Cam Terası ile Gaziantep bir başka… Hangi birisinden söz edeyim, ne söylersem, hep bir eksik kalacak.

Çok öteye gitmeye gerek yok…

Pandemide ve Ramazan’da neler yapıldığını hep birlikte yaşadık. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nu insana dokunmak için nasıl birbirleriyle yarış halinde olduklarını unutmadık.

Türkiye’ye rol model olacak hizmetleri gerçekleştirdiler.

Bu nedenle diyorum Fatma Şahin’in anketlerdeki yeri bu değil.

Keza Tahmazoğlu, Türkiye’nin en büyük ilçe belediye başkanı olması münasebetiyle değil, yaptığı hizmetlerle o listede 10. değil, ilk üçte yer almalıydı.

Hatta Rıdvan Fadıloğlu’na, bu listeye alınmamasıyla kendisine haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Benimle aynı fikirde olmayanlara diyeceğim ancak şu olabilir…

Gidin Mersin’in o sahil beldelerini bir gezin…

Gidin memleketim Elazığ’ı bir görün…

Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Az bile demişsiniz demezseniz ben, hiçbir şey bilmiyorum.


Bu makaleyi paylaş:
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Gel Asım, karşılıklı “Arkası Yarınlar” yapalım!

10 Ağu 2022

Ali Gür de olan cesaretin onda biri Arif Özaydın’da yok

9 Ağu 2022

Bu Asım Güzelbey, 10 yıl Ak Parti’den belediye başkanlığı yaptı

7 Ağu 2022

Kılıçdaroğlu aday olmaz olamaz

4 Ağu 2022

En başarılı milletvekili anketi düzenlenmiş olsaydı…

31 Tem 2022

Millet İttifakı’ymış peh!

25 Tem 2022

Milletvekillerini gören varsa beni değil, bir zahmet Beştepe’yi arasın!

24 Tem 2022

Arif Özaydın derhal istifa etmeli

20 Tem 2022

Tiyatro diyenler 15 Temmuz’u kutlamazlar 

17 Tem 2022

15 Temmuz’da hep aynı gelgitleri yaşıyorum

14 Tem 2022