Haber342


Ruhi AYTAÇ

12 Eylül 2021

Asım Güzelbey ile Ali Yılmaz yine pişti oldu

ıGaziantep Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, olur olmaz iftira ve yalanlarıyla şahsımla ilgili sosyal medyada paylaşımda bulunmuştu.

Bugün sadece Dr. Ali Yılmaz unvanına sahip olan Gaziantep Eski Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Güzelbey’in paylaşımına, “Başkan, benim içinde dava aç. Az bir işim kaldı. Onunla hesaplaşacağız. O’nun yularını tutanlarla da” yorumu yaptı.  

Önce hafif bir duraksadım. “Allah Allah bunun karın ağrısı ne” diye saf saf bir düşünce gelip gitti.

Ali Yılmaz’ın bu yorumuna “ne alaka” diyenler çıktı. “Bunun seninle ne hesabı olabilir” diyenler oldu. 

Olmaz mı?  

En son bildiğim kadarıyla İçişleri Bakanı emriyle tüm rütbeleri sökülmüştü. FETÖ’den yargılanıyordu. Antalya'da, 2009-2013 yılları arasında, aralarında siyasetçi ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 130 kişiyi yasa dışı dinledikleri gerekçesiyle 15 sanıklı 'telekulak' davasında yargılanıyordu. 

 Antalya'da 2009-2012 yılları arasında İl Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan Ali Yılmaz hakkında, 'kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği', 'kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetmek', 'özel hayatın gizliliğini ihlal etmek', 'hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek', 'suç uydurma', 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma' suçlarından dava açıldı.

Telekulak davası sürerken, eski müdür Ali Yılmaz, 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Antalya 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'telekulak' davasının 27 Nisan 2018 günkü karar duruşmasında 15 sanıktan 13'ü 81 yıl ile 6 yıl arasında değişen hapis ve para cezalarına çarptırılırken, sanıklardan İ.K. ile Ali Yılmaz delil yetersizliği gerekçesiyle beraat ettirildi.

Ali Yılmaz'ın, örgütün sözde 'Antalya İmamı' olarak bilinen ve 'Çatı Davası'nda sanık olan Nevzat Ayvacı ile ilişkisi olduğu ifade edildi. 

An itibarıyla tüm rütbeleri sökülmüş bir Ali Yılmaz’dan söz ediyorum. Ali Yılmaz hakkında alınan gözaltı kararları ve açılan davalar üzerine, “Gaziantep, bu davalara dahi edilmezse, dava topal yürür” diye yazı yazdım.

Ali Yılmaz’ın kuyruk acısı tam da buradan geliyor. Aslında Ali Yılmaz ile hukukumuz Gaziantep’te görev yaptığı süre içinde hiç iyi değildi. Benim de 2 ay telefonum dinlenmişti. 

Beni dinlediğini öğrendiğimde bir etkinlikte, Başsavcı Kazım Arapoğlu ve rahmetli Yahya Efe bile birlikte protokol çadırında oturuyordu.

“Beni dinleyince eline ne geçti. Şu Ayyıldız bayrak var ya, işte o bayrağı gönderde ve gönlünde hiçbir zaman indirmeyen birini dinliyorsun” dedim.

“Şikâyetin varsa Başsavcı burada başvur” diye saçma sapan bir savunma yaptı. 

Ben de “Benim açımdan hiçbir sıkıntı yok. Sadece mahrem konularıma ve özel hayatıma saygılı ol yeter. 2 ay değil 12 ay dinleyebilirsin” cevabını vermiştim.

Birkaç kez kurduğumuz oyuna düşmüş. Bizi dinlediği Asım Güzelbey’in o dönemde bize olan saldırılarından deşifre oluyordu. 

İki kere ikinin dört ettiği gibi herkes biliyor ki, Gaziantep’te dinlemeyi getiren Ali Yılmaz’ın ta kendisidir. Makamına gittiğinizde dahi masasının üzerinde dinleme cihazları ve aparatları olurdu. Konukları geldiğinde dinleme kulağını o zaman çıkarmak zorunda kalırdı.

Öyle güzel… Öyle büyük Allah’ım var ki aradan 11 yıl geçse de bazı gerçekleri önümüze getiriyor. E, gerçeklerin de bir gün ortaya çıkma gibi bir huyu var. Ali Yılmaz’ın şahsıma hedef alan yorumu bu gerçekleri bir daha su yüzüne çıkardı.

Asım Güzelbey ile Ali Yılmaz bir kez daha pişti oldular. FETÖ’den yargılanan ve tüm rütbeleri sökülmüş birinin, Asım Güzelbey ile ne işi olabilir diyebilirsiniz?

Ooo Asım Güzelbey ile Ali Yılmaz can ciğer kuzu sarmasıydılar. Asım Güzelbey ile Ali Yılmaz arasında bu köprüyü dönemin GASKİ Genel Müdürü Fahrettin Uslusoy kuruyordu. Ali Yılmaz ile Fahrettin Uslusoy’un tanışıklığı ise İzmir’e dayanıyordu.

Daha acı bir gerçeği söyleyeyim…

Ali Yılmaz döneminde, Asım Güzelbey’in Genel Sekreteri olan Fuat Özçörekçi ve bugün Gaziantep Büyükşehir Genel Sekreteri olan o dönem Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüten Sezer Cihan, Genel Sekreter Yardımcısı Settar Çanlıoğlu, Daire Başkanı Remezan Kurt, Bugün Büyükşehir Başkan Yardımcısı olan Yusuf Erdem Güzelbey, o dönemde Genel Sekreter Yardımcısı olan Cengiz Ağar usulsüz olarak 3 ay boyunca dinlenmiş. 

Asım Güzelbey’in o dönemde çevresinde olan tüm üst düzey kişiler usulsüz olarak dinlenmiş. Ne hikmetse bir tek Asım Güzelbey dinlenmemiş.

Lütfen saflığıma sayın! Bu dinleme kimin, ne işine yarar? Bugün FETÖ’den firari olan dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ümit Karaca bu davada yargılandı. Yine her ne hikmetse Ali Yılmaz, bu davada yargı önüne dahi çıkmadı. 

Soruyorum size; üstün haberi olmadan astın dinleme yapması mümkün mü? Bu, biraz eşyanın tabiatına aykırı bir durum değil mi? 

Ali Yılmaz, Antalya Emniyet Müdürüyken, Antalya Emniyet Müdürlüğü, ta Gaziantep’ten A.Y. adlı şahsı usulsüz olarak dinlediği dava dosyalarından öğreniyoruz. 

Kronolojik sıralamaya dikkat ederek peş peşe yapılan açıklamaları dinlemek sizlerde bir fikir uyandırır mı bilemiyorum. 

Dikkat buyurun! 

Tarih; 8 Ağustos 2014… Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra Star Gazetesi’ne verdiği röportajda; “Göreve gelince, cemaat olarak, STK olarak tanımlayan yapının her noktada kendini ekonomik anlamda Büyükşehir Belediyesi’ndeki çalışma sistemini gördüm. Mali işler tamamen o yapının elinde devam ediyordu. Bir cemaatin mali işle, nasıl yapısı olabilir? Bütün çalışmalar, bütün ihaleler, etüt merkezleri, tüm gıda dağıtımları, eğitim, rehabilitasyon desteği, Suriyeli çocuklara yapılan okuma yardımlarının mali alt yapısının cemaate alt yapı oluşturduğunu, belediyenin tüm imkanlarının buna kullanıldığını gördüm. Şimdi bu hizmetler sürecek ama rekabete açık, insanların en uygun kaliteli hizmeti eşit mesafede yapacağı hizmete dönüştüreceğiz. Başka bir cemaat içeri girememiş, başka kimse buranın gücünden istifade edememiş” dediğini dipnot olarak düşüyorum.

Bu röportajın akabinde Asım Güzelbey’den Fatma Şahin’e cevap gecikmedi.

“İnsanların paralel yapı diye ayrımlaştırılmasına karşıyım. (FETÖ Lideri) Fethullah Gülen’i Pensilvanya’da ziyaret ettim. Hoca Efendi’nin(!) çok mütevazi bir yaşamı var. Elini öpmek istememe rağmen elini öptürmedi. FETÖ Okulları yurtdışında Türkiye’nin yapamadığını yapıyor” açıklamalarında bulundu.

Lafın tamamı aptala söylenir. Burada tüm yorumu sizlere bırakıyorum.

Ali Yılmaz ile Asım Güzelbey dostluğunu ben değil kendileri deşifre ediyor. 

Bana diyorlar ki; Rütbeleri sökülmüş biri, nasıl böyle bir yorum yapar?

Antep tabiriyle yürek yemiş demeyeceğim. Elbette onunda güvendiği bir yerler var. Elbette onu bazı güçler halen koruyup kollamaya devam ediyor. Öyle olmasa, rütbelerini söken İçişleri Bakanlığı, Ali Yılmaz’ın sanık olarak bulunduğu davalara bir avukat veya gözlemci gönderirdi. Maalesef Ali Yılmaz’ı sanık olduğu davalarda İçişleri Bakanlığı adına bir tek avukat dahi takip etmemiş.

Ali Yılmaz da haliyle bu davalardan birer birer berat kararları alıyormuş. Berat kararı bozulan dava, yerel mahkemede yeniden görülürken müştekiler, tanık sıfatına dönüştürülüyormuş. Böylece ortada müşteki falan da kalmıyor. Haliyle müştekisi  olmayan davanın sonucunu bilmeye müneccim olmaya gerek yok. Ayrıca dava tutanaklarının UYAP’a eksik kayıt edildiğine dair iddialar var. Mesela 9 sayfalık dava tutanağının 7 sayfa olarak kayıt edildiği iddiası var.

Velhasıl…

Yıllar önce Ali Yılmaz’ın yüzüne dediğim gibi, “Biz, gönderdekini gönlümüzden hiç indirmedik. Bugün benim alnım açık. Ama sen, hesap veriyorsun. Unutma ki bunun bir de ilahi hesaba olacak.”

Bu dünyadaki hesabımı da ayrıca göreceğim.

Şeriatın kestiği parmak acımaz. 

En acısından cezalandırmanı mahkeme salonlarında arayacağım.

Haydi şimdi “cemre"yi bekle dur!


Bu makaleyi paylaş:
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hasan Teke’nin eksiğimiz dediği “ADALET” kendisinde tecelli edecek mi?

19 Eki 2021

Asım Güzelbey ve şakşakçıları

17 Eki 2021

Ya aşı olmasaydı

11 Eki 2021

Anketler yine fallandı

10 Eki 2021

Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu banko olsa!

03 Eki 2021

Şamil Tayyar’dan 29 kelimelik malumu ilan!

29 Eyl 2021

Gökhan Çeliktürk’ün yapması gereken belli

27 Eyl 2021

Gaziantep FK’de yarın çok geç olabilir

26 Eyl 2021

Asım Güzelbey ile Ali Yılmaz yine pişti oldu

12 Eyl 2021

Müptezel Asım takdimimdir

05 Eyl 2021