Haber342


Şenay İzgezer

27 Temmuz 2020

Ana Fasi’ye kavuşan Yavru Fasiler

Günlerden bir gün çok yakın 5 arkadaş fasulyeden Meraklı Fasi arkadaşlarını toplamış hararetli hararetli bir şeyler anlatıyordu:

“Arkadaşlar duyduklarıma inanamayacaksınız. Sonunda bu dolabın içinden kurtulmanın bir yolunu buldum.”

Cesur Fasi, Tombul Fasi, Güçlü  Fasi ve Duygusal Fasi hepsi bir ağızdan nasıl diye haykırdı.

Meraklı Fasi: Şşşşş!!! “Diğerleri duymasın” dedi ve zıplayarak birbirlerine yaklaştılar.

Meraklı Fasi devam etti: “Geçen gece dolabın dışından sesler gelmeye başladı. Ben de yine gelip bizleri götürecekler korkusuyla beklemeye başladım. Fakat dolabın kapısı açılmadı meğerse kendi aralarında konuşuyorlarmış. Hiç merak etmem böyle şeyleri ama kulak kabartıp dinlemeye başladım.”

Arkadaşları gülerek: “Yok canım ne merakı” dediler.

Meraklı Fasi: Her neyse işte bizden bahsediyorlardı. Genç bir ses hep hikâye sandığımız Fasi Ana’dan bahsetti.

Arkadaşları şaşkın ve meraklı bir şekilde birbirlerine baktılar artık sabırsızlanıyorlardı.

Meraklı Fasi’nin bu durum hoşuna gitmiş olacak ki hınzırca güldü ve sonra anlatmaya devam etti:

“Aslında Fasi Ana yeşil renkte ve uzun boyluymuş bizleri de içinde saklıyormuş.”

Diğer fasulyelerin gözleri dört açıldı ve “Emin misin Meraklı, bizler beyaz renkteyiz ve tombuluz sen yanlış duymuş olmayasın” dediler.

Meraklı Fasi: “Hayır hayır. Durun hele daha bitmedi anlatacaklarım. Bu ne telaş canım” diyerek anın tadını çıkarmaya devam ediyordu:

Fasi Ana, ısı ve ışık kaynağı olan Güneş Ana’yı, zengin mineral sahibi olan Su Ana’yı ve çeşitli canlıların yaşamı için gerekli olan Toprak Ana’yı da yakından tanırmış. Hatta bizler de onlar sayesinde ve canımız Fasi Ana’mızın içinde büyümüşüz. Fasi Ana’nın sağlığa faydaları saymakla bitmezmiş. Göz sağlığını korur, sindirimi kolaylaştırır, kemiklerin gelişimine katkı sağlar, kalp dostuymuş… Ah ah canım anam Fasi” diye ağlamaya başlamışlar hep birlikte.

Meraklı Fasi, kendini toparlamış ve kontrolü tekrar eline alarak: “Bizler artık iyice büyüyünce Fasi Ana bizleri taşıyamaz olurmuş. İnsan dostlarımız Fasi Ana’yı bizden ve bizi de Fasi Ana’dan ayırmak zorunda kalırlarmış.”

Arkadaşları Meraklı Fasi’nin anlattıklarından oldukça etkilenmiş olacaklar ki tek kelime etmeden bakıyorlarmış.

Meraklı Fasi: “Ama biz de Fasi Ana gibi olabilirmişiz. Bir planım var.”

Hepsi birden canlanıp umut dolmuşlar. Meraklı Fasi devam etmiş: “Yarın şu sesi genç gelen insan bizi buradan çıkarmaya gelecek onun için bu gece iyi uyumalıyız ki yarın sabah dinç kalkabilelim. Elini fasulyelere daldırdığı anda sıçramaya başlayacağız.

Tombul Fasi: (Üzüntülü bir şekilde) “Ben çok yükseğe sıçrayamıyorum” dedi.

Meraklı Fasi, beklediği soru gelince gülerek “Onu da düşündüm seni Güçlü ile ben fırlatacağız” diye yanıt verdi.

Fasiler kaygılanmaya ve kendi aralarında fısıldaşmaya başlamışlar sonra Duygusal fasi sözü almış ve: “Tamam iyi hoş, çıktık diyelim; peki ya sonra ne olacak Meraklı” demiş sorgulayan bir tavırla.

Meraklı, tekrar söze başlamış: “Bizi altı pamuk kaplı bir kabın içine yerleştirecekler ve üzerimize yine pamuk örtecekler. Merak etmeyin boğulmayacağız çünkü bizi her gün Su Ana’yla buluşturacaklar ve Güneş Ana’yla günlerce sohbet edeceğiz. Onlar bize iyi davrandıkça biz de onlara iyi davranıp beyaz kabuğumuzdan kurtulup filizleneceğiz. Boyumuz uzayacak, hatta iyice büyürsek pamuktan kurtarıp bizleri Toprak Ana’yla buluşturacaklar ve ondan sonra biz de birer Fasi Ana olacağız.”

5 arkadaş da ağlıyordu…

O gece Fasi Ana olacaklarının sevinci ve hayaliyle erkenden uyudular sabah uyandıklarında her şey Meraklı’nın dediği gibi oldu dolap açıldı ve sesini duydukları genç insan geldi. Önce Tombul Fasi’yi fırlattılar daha sonra hızlı hızlı sıçramaya başladılar. Diğer Fasiler ne olduğunu bile anlayamadan bizim 5 arkadaş çoktan genç insanın eline yerleşmişlerdi. Hepsi çok mutlu ve umut dolu bir şekilde aynen de Meraklı Fasi’nin anlattığı gibi Fasi Anaları gibi yeşil fasulye olup yeni Fasiler dünyaya getirdiler.

Güneş Ana beyazlattı, Su Ana doyurdu, Toprak Ana da sahip çıktı…


Bu makaleyi paylaş:

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
YA VAZGEÇTİKLERİMİZ KADAR ÖZGÜRSEK!

24 Ağu 2020

Ana Fasi’ye kavuşan Yavru Fasiler

27 Tem 2020

NASIL OLDU?

20 Tem 2020