Haber342

‘Tam anlamıyla bir kültür meydanı oldu’


  • 18 Nisan 2021
  • Haber Merkezi

Galata Kulesi’nin İstanbul’u tanıtan bir müzeye dönüştürüldüğünü belirten Ersoy, “Daha evvel yeme-içme ve eğlence ağırlıklı bir işleve sahip olan Galata Kulesi artık tam anlamıyla bir kültür meydanı haline gelmiştir” dedi...


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milliyet Arkeoloji’nin bu ayki kapak konusu olan Galata Kulesi’nde gerçekleştirilen restorasyonla ilgili sorularımızı yanıtladı. Restorasyonun teknik yönleriyle ilgili bilgiler veren Bakan Ersoy “Beyoğlu Kültür Yolu Projemizin parçası olarak restore ettiğimiz Galata Kulesi artık sadece bir cazibe merkezi değildir. İstanbul’un birbirinden değerli kültür varlıklarına yönlendirme merkezi olarak da ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Galata Kulesi, İstanbul’u detaylı olarak tanıtan bir müzeye dönüştürülmüştür. Daha evvel yeme-içme ve eğlence ağırlıklı bir işleve sahip olan Galata Kulesi artık tam anlamıyla bir kültür meydanı haline gelmiştir” dedi. Ersoy, salgın nedeniyle sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilmesine rağmen kulenin tarihi boyunca olmadığı kadar misafir ağırladığını belirterek “Dünyada yayılan Instagram fotoğrafları arasında ön sıralara gitmektedir. Küresel salgın koşullarında bile 300 bine yakın ziyaretçi alan Galata Kulesi salgının atlatılmasının ardından her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Galata Kulesi’nde nasıl bir restorasyon yöntemi izlendi? Hangi alanlarda ne gibi değişiklikler yapıldı?

Galata Kulesi, 21’inci asrın çağdaş çehresinin, imparatorlukların başkenti olarak taşıdığı tarih ve medeniyet çehresine bağlandığı; gastronomiden operaya, kültür ve sanatımızın tüm tatlarını sunmak üzere dizayn edilmiş kapsamlı bir kimlik çalışması olan Beyoğlu Kültür Yolu Projemizin parçasıdır. Beyoğlu Kültür Yolu etkinlikleri kapsamında düzenlenecek organizasyonlarda yerini alacaktır.

Bakanlığımızın Galata Kulesi’nde gerçekleştirdiği rölöve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik projeleri ile tarihî yapıyı restore ederek müze olarak ziyarete açmış bulunuyoruz. Böylesi görkemli bir yapıyı restore ederken çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürdük ve her aşamasını bizzat takip ettim.

‘Tam anlamıyla bir kültür meydanı oldu’

Ahşap kaplama uygulandı

Öncelikle, yapıdaki bütün katların döşemelerinde bulunan ahşap, seramik, mermer ve çimento esaslı şapları sökerek 1964-1967 onarımında yapılan betonarme döşemeye ulaşıldı. Bu döşemenin üzerine metal konstrüksiyon yapılmak suretiyle ahşap kaplama uygulandı. Katların duvarlarında orijinal halindeki taş-tuğla duvarlar korundu ve PVC pencereler yenilenerek alüminyum doğrama yapıldı.

Tarihî yapının 8. ve 7. katındaki duvarlarda bulunan niteliksiz ahşap kaplamalar, taş görünümlü yapay duvar ile alçıpan asma tavan ve ahşap zemin kaplamaları söküldü. Bunun yerine 8. katta duvarlara sıva ve boya uygulandı. 7. katta duvarlarda alçıpan üzeri sıva ve boya yapıldı. Tavanlarda da betonarme üzerine sıva ve boya uygulandı. 8. katta bulunan korkuluklar ve taş babalar onarıldı, deck döşeme yapıldı, korkuluklara koruma amaçlı ağ gerildi.

6. katta bulunan tuvaletler kaldırıldı, taş görünümlü yapay duvar kaplamaları, alçıpan asma tavan kaplamaları ve mermer döşeme kaplamaları söküldü. Özgün taş ve duvarlarda derzler onarıldı, taş çürütme ve tümleme yapıldı. Tavanda betonarme üzerine sıva ve boya uygulandı.

Bu katlarda yer alan merdivenin ahşap kaplamaları söküldü ve çıkan metal konstrüksiyon korundu. Bu konstrüksiyon üzerine basamakları dengelemek için yeni metal basamak ve epoksi kaplama yapıldı. Ayrıca bu uygulama kuyu merdivenlerde de uygulandı.

‘Tam anlamıyla bir kültür meydanı oldu’

Seramikler söküldü

Mutfak olarak kullanılan 5. katın duvarlarında ve zeminlerde bulunan seramikler söküldü. Havalandırma bacaları ile su tesisatları yapıdan uzaklaştırıldı.

5. kattan 8. kata çıkan servis asansörü söküldü. Muhdes bölücü duvarlar kaldırıldı. Buralarda da özgün taş ve duvarlarda derzler onarıldı, taş çürüt-me ve tümleme yapıldı. Tavanda betonarme kirişlerin arası alçıpan kaplanarak üzeri sıva ve boya yapıldı.

4. katta yer alan soğuk hava deposu yapıdan uzaklaştırıldı. Muhdes bölücü duvarlar kaldırıldı. Özgün taş ve duvarlarda derzler onarıldı, taş çürütme ve tümleme yapıldı. Tavanda betonarme kirişlerin arası alçıpan kaplanarak üzeri sıva ve boya yapıldı.

3. katta alçıpan ara bölmeler ve asansör kapısının önünde yer alan cam tuğladan bölücü duvarlar kaldırıldı. Ahşap zemin kaplaması ve alçıpan ta-van kaplaması söküldü. Özgün taş ve duvarlarda derzler onarıldı, taçürütme ve tümleme yapıldı. Tavanda betonarme kirişlerin arası alçıpan kaplanarak üzeri sıva ve boya yapıldı.

2. katta ara bölmeler kaldırıldı. Ahşap zemin ve alçıpan tavan kaplamaları söküldü. Özgün taş ve duvarlarda derzler onarıldı, taş çürütme ve tüm-leme yapıldı. Tavanda betonarme kirişlerin arası alçıpan kaplanarak üzerine sıva ve boya uygulandı.

1. katta bulunan simülasyon platformu kaldırıldı. Tavan ve duvarlardaki akustik kaplamalar ve zemindeki halı kaplamalar ile zemin katın duvarında bulunan ahşap kaplamalar söküldü. Mavi seramikler kiriş altında ve 1 adet pencerenin etrafında 3 sıra olmak kaydıyla korunup kalan kısımlar kaldırıldı. Cam rüzgarlık ve korkuluk yapıldı.

Zemin kat hariç bütün katların zemini metal konstrüksiyon üzerine ahşap kaplama yapıldı.

Teşhir tanzim projesi 10.09.2020 tarih ve 8682 sayılı Koruma Kurulu kararı ile onaylanan yapının “Müze” işlevi için alt yapı çalışmaları tamamlandı.

‘Tam anlamıyla bir kültür meydanı oldu’

‘Müze haline getirildi’

Size göre en önemli değişiklik ne oldu?

Galata Kulesi’nin özü ile bağdaşmayan bütün aktivite alanları çıkartıldı. Galata Kulesi, kuleden gözlemlenen tüm cazibe noktalarının detaylarını görmeye imkân tanıyan, teknolojinin ağırlıklı kullanıldığı bir müze haline getirildi. Çok çok da iyi bir iş ortaya çıktı. 

Kulede özgün olmayan, sonradan eklenen yapılar nelerdi?

Kulede, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bunlara bağlı ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonuyla alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan kısımlar kaldırıldı.

Instagram’da ön sıralarda

Pandemi dönemine denk gelmiş olsa da ilgi nasıl?

Galata Kulesi, koronavirüs salgını nedeniyle sınırlı ziyaretçi kabul etmesine rağmen tarihi boyunca olmadığı kadar misafir ağırlamaktadır. Dünyada yayılan Instagram fotoğrafları arasında ön sıralara gitmektedir. Küresel salgın koşullarında bile 300 bine yakın ziyaretçi alan Galata Kulesi salgının atlatılmasının ardından her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayacaktır.

‘Tam anlamıyla bir kültür meydanı oldu’

Galata Kulesi’ndeki restorasyona ilişkin de bilgi veren Bakan Ersoy, “Böylesi görkemli bir yapıyı restore ederken çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürdük ve her aşamasını bizzat takip ettim” ifadelerini kullandı.

Şehre açılan pencere

Kulede tarih ve teknolojinin bir arada olduğunu görüyoruz. Elektrik sistemleri gibi alt yapı uygulamalarında ve restorasyon sonrası kulede teknoloji kullanımından bahsedebilir misiniz?

Tarihî yapının giriş katında karşılama bankosu ile asansörlerin üzerinde yansıtma yöntemiyle video gösterim sistemi (mapping) yer almaktadır.
Ziyaretçiler girişten sonra asansörle 6. kata ulaşmakta ve oradan üst 2 kata çıkmaktadır. 6. kat aynı zamanda yukarıdan aşağı katlara iniş merdiveninin de olduğu yoğun sirkülasyon katıdır. Bu nedenle yönlendirme katı olarak değerlendirilmiştir. Burada çocuklar için dijital bir oyun olan “bul-istan-bul” oyunu yer alır.

7. kat İstanbul’un içeriden seyredileceği adeta şehre açılan bir pencere olmuştur. Aynı zamanda mekânın ortasında bulunan bir maket ile İstanbul’un tarihî ve önemli yapıları anlatılmaktadır. Ayrıca bu yapılara ilişkin bilgilerin yer aldığı tabletler bu kattadır.
İstanbul’un dışarıdan seyredilebileceği en önemli bölüm 8. kattır. Ziyaretçiler kuleden bakarken İstanbul’un yapıları hakkında tablet, telefon gibi cihazlar üzerinden ya da farklı dijital çözümlerle bilgilendirilmektedir. Katın ortasında ziyaretçilerin kısa süreli oturabileceği oturma elemanları bulunur. Külaha Melchior Lorichs’in gravürü yerleştirilmiştir.

5. ve 4. katta çeşitli müzelerden toplanan objeler sergilenirken, 3. kat ise geçici sergi alanıdır. Burada belirli periyotlarla sergiler yenilenecektir.

2. katta da özellikle çocuk ziyaretçilerin eline alarak inceleyebileceği ve öğrenebileceği rubu tahtası yer almaktadır.
Bu katta ayrıca, Hezarfen’in kanatları temalı, etkileşimli bir video ekranı bulunmaktadır. Sensörlerle ziyaretçilerin hareketleri taranarak bu hareket videoya yön vermektedir.

Son olarak, 1. kat hediyelik eşya katı olup; katlarda asansörlerin etrafına seçilen gravürlerden hazırlanan duvar kağıtları yerleştirilmiştir.

‘Tam anlamıyla bir kültür meydanı oldu’

Etkinliklerin merkezi

Bu değişikliklerin ardından Galata Kulesi nasıl bir işlev kazandı, bundan sonra neler göreceğiz? Bir bütün olarak İstiklal Caddesi’ni göz önünde bulundurarak Galata Kulesi’ni gelecek projelerle düşündüğümüzde nasıl konumlandırırsınız?

Beyoğlu Kültür Yolu Projemizin parçası olarak restore ettiğimiz Galata Kulesi artık sadece bir cazibe merkezi değildir. Tarihî çok çok eskilere dayanan İstanbul’un birbirinden değerli kültür varlıklarına yönlendirme merkezi olarak da ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Galata Kulesi, İstanbul’u detaylı olarak tanıtan bir müzeye dönüştürülmüştür.

Daha evvel yeme-içme ve eğlence ağırlıklı bir işleve sahip olan Galata Kulesi artık tam anlamıyla bir kültür meydanı haline gelmiştir. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin en önemli duraklarından birisi olarak ziyaretçileri de her geçen gün artmaktadır.

İstanbul ile Türkiye’nin kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan Beyoğlu Kültür Yolu güzergahındaki tarihî kule düzenlenecek etkinliklerin merkezinde olacaktır. 


Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Büyükşehir Baharat Müzesi ile Lezzeti gelecek kuşaklara taşıyacak
Büyükşehir Baharat Müzesi ile Lezzeti gelecek kuşaklara taşıyacak
GÜNDEM
Antep Dolmalık Biber kurusu tesciledi
Antep Dolmalık Biber kurusu tesciledi
GÜNDEM
Özseven: 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımının tarihidir
Özseven: 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımının tarihidir
GÜNDEM
19 Mayıs’ta atılan adımın daima izindeyiz
19 Mayıs’ta atılan adımın daima izindeyiz
GÜNDEM
Açık alan tehlikelerine dikkat: Arı ve böcek sokması, kene ısırığı ölümcül olabilir
Açık alan tehlikelerine dikkat: Arı ve böcek sokması, kene ısırığı ölümcül olabilir
GÜNDEM
Uzmanından sağlıklı bir yaşam için beslenme tüyoları
Uzmanından sağlıklı bir yaşam için beslenme tüyoları
GÜNDEM
Genç yeteneklerin sporla dolu dolu başarı öyküsü
Genç yeteneklerin sporla dolu dolu başarı öyküsü
GÜNDEM
Cihan Koçer’den 19 Mayıs mesajı
Cihan Koçer’den 19 Mayıs mesajı
GÜNDEM
Büyükşehir ile GSO arasında örnek iş birliği protokolü!
Büyükşehir ile GSO arasında örnek iş birliği protokolü!
GÜNDEM
Şaşkına çeviren kaza! Otomobil bir anda şaha kalkıp devrildi
Şaşkına çeviren kaza! Otomobil bir anda şaha kalkıp devrildi
GÜNDEM
8 kişi...Duyan bölgeye koştu
8 kişi...Duyan bölgeye koştu
GÜNDEM
Rezalet! Kabinde üstlerini değiştiren genç kızları görüntüledi
Rezalet! Kabinde üstlerini değiştiren genç kızları görüntüledi
GÜNDEM
Büyük korku! Ağlayarak izlediler
Büyük korku! Ağlayarak izlediler
GÜNDEM
Kurslarda yüz yüze eğitim başlıyor
Kurslarda yüz yüze eğitim başlıyor
GÜNDEM
Güzel haberi Bakan Koca duyurdu: Haziranda 30, eylüle kadar 90 milyon doz Biontech aşısı gelecek
Güzel haberi Bakan Koca duyurdu: Haziranda 30, eylüle kadar 90 milyon doz Biontech aşısı gelecek
GÜNDEM
1,5 ton uyuşturucu yakalandı
1,5 ton uyuşturucu yakalandı
GÜNDEM
Polis ceza yazmaktan bıktı, onlar yemekten bıkmadı! Bir ayda üç baskından da kaçamadılar
Polis ceza yazmaktan bıktı, onlar yemekten bıkmadı! Bir ayda üç baskından da kaçamadılar
GÜNDEM
İhaneti affetmişti! Can Yaman, sevgilisi Diletta Leotta ile karesini paylaştı
İhaneti affetmişti! Can Yaman, sevgilisi Diletta Leotta ile karesini paylaştı
GÜNDEM
4 kişiyi öldüren adamın ifadesi hayrete düşürdü! Katliam yaptıktan sonra gidip çocuklarıyla oynamış
4 kişiyi öldüren adamın ifadesi hayrete düşürdü! Katliam yaptıktan sonra gidip çocuklarıyla oynamış
GÜNDEM
Ters dönen aracın içinde sıkıştı, yine de cep telefonunu bir an olsun elinden bırakmadı
Ters dönen aracın içinde sıkıştı, yine de cep telefonunu bir an olsun elinden bırakmadı
GÜNDEM
"Yasak aşk yaşıyorlar" diyerek eşini ve yakın arkadaşını ormanda öldürdü! Son sözü ise "Namusumuz için yaşıyoruz" oldu
"Yasak aşk yaşıyorlar" diyerek eşini ve yakın arkadaşını ormanda öldürdü! Son sözü ise "Namusumuz için yaşıyoruz" oldu
GÜNDEM
Altın güne yükselişle başladı! Gram fiyatı 501 lira seviyesinden işlem görüyor
Altın güne yükselişle başladı! Gram fiyatı 501 lira seviyesinden işlem görüyor
GÜNDEM
Tam kapanmada horoz dövüştürenlere jandarmadan baskın
Tam kapanmada horoz dövüştürenlere jandarmadan baskın
GÜNDEM
14 yaşındaki kız, 1 ay önce başkasıyla evlenen gence kaçtı! Kızlarını geri almak isteyen aile, ortalığı savaş alanına çevirdi
14 yaşındaki kız, 1 ay önce başkasıyla evlenen gence kaçtı! Kızlarını geri almak isteyen aile, ortalığı savaş alanına çevirdi
GÜNDEM
İsrail'in bombaları evini yıktığı Filistinli küçük kız, 7 saat sonra enkazdan böyle çıkarıldı
İsrail'in bombaları evini yıktığı Filistinli küçük kız, 7 saat sonra enkazdan böyle çıkarıldı
GÜNDEM
Araban kırsal mahallerde onarım çalışmaları başladı
Araban kırsal mahallerde onarım çalışmaları başladı
GÜNDEM
YENİLENEBİLİR ENERJİ ve PETROL ÜRÜNLERİNİN  YENİ DÜNYA DÜZENİNDEKİ ETKİSİ
YENİLENEBİLİR ENERJİ ve PETROL ÜRÜNLERİNİN YENİ DÜNYA DÜZENİNDEKİ ETKİSİ
GÜNDEM
Vali Davut Gül’ün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
Vali Davut Gül’ün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
GÜNDEM
“Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalemiz gençlerimizin elinde nesilden nesile aktarılarak ebediyen yanmaya devam edecek”
“Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalemiz gençlerimizin elinde nesilden nesile aktarılarak ebediyen yanmaya devam edecek”
GÜNDEM
ŞAHİN: GENÇLERİMİZİ YARINLARA EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE HAZIRLAMANIN GAYRETİYLE ÇALIŞIYORUZ
ŞAHİN: GENÇLERİMİZİ YARINLARA EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE HAZIRLAMANIN GAYRETİYLE ÇALIŞIYORUZ
GÜNDEM
“BU GÜNÜN GENÇLİĞE ARMAĞAN EDİLMESİ, BÜYÜK ANLAM TAŞIMAKTADIR”
“BU GÜNÜN GENÇLİĞE ARMAĞAN EDİLMESİ, BÜYÜK ANLAM TAŞIMAKTADIR”
GÜNDEM
İslahiye’de çekirge mücadelesi başarılı oldu
İslahiye’de çekirge mücadelesi başarılı oldu
GÜNDEM
ANKA’dan 19 Mayıs mesajı 
ANKA’dan 19 Mayıs mesajı 
GÜNDEM
Gaziantep FK Başkanı Büyükekşi'den 19 Mayıs Mesajı: 
Gaziantep FK Başkanı Büyükekşi'den 19 Mayıs Mesajı: 
GÜNDEM
GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci’nin 19 Mayıs Mesajı
GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci’nin 19 Mayıs Mesajı
GÜNDEM
Rektör Dereli’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
Rektör Dereli’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
GÜNDEM
Tartıştığı annesini bıçakladı, "Annem kötü bir insandı, onu öyle görünce hiç üzülmedim" dedi
Tartıştığı annesini bıçakladı, "Annem kötü bir insandı, onu öyle görünce hiç üzülmedim" dedi
GÜNDEM
7 aylık kabus son buldu! Zincire bağlayıp, hem cinsel hem fiziksel şiddet uygulamış
7 aylık kabus son buldu! Zincire bağlayıp, hem cinsel hem fiziksel şiddet uygulamış
GÜNDEM
Devriye gezen polis ekipleri, ormanda bıçaklanmış bir şahıs buldu
Devriye gezen polis ekipleri, ormanda bıçaklanmış bir şahıs buldu
GÜNDEM
Bıçaklı kavgada bir kardeş yaşamını yitirirken, diğeri ağır yaralandı
Bıçaklı kavgada bir kardeş yaşamını yitirirken, diğeri ağır yaralandı
GÜNDEM
Esnafa destek paketinin ayrıntıları belli oldu! İşte tek tek hibe alabilecek işletmeler
Esnafa destek paketinin ayrıntıları belli oldu! İşte tek tek hibe alabilecek işletmeler
GÜNDEM
Gaziantep'te 17 gün sonra çekiç sesleri duyuldu
Gaziantep'te 17 gün sonra çekiç sesleri duyuldu
GÜNDEM
Şahinbey'den İsrail saldırılarına kınama
Şahinbey'den İsrail saldırılarına kınama
GÜNDEM
Kafe, restoran ve mağaza sahipleri dikkat! Avrupa modeli kapıda
Kafe, restoran ve mağaza sahipleri dikkat! Avrupa modeli kapıda
GÜNDEM
Altının kilogramı 493 bin liraya yükseldi
Altının kilogramı 493 bin liraya yükseldi
GÜNDEM
Unkapanı Kavşağı Köprüsünün yıkılması trafik yoğunluğuna yol açtı
Unkapanı Kavşağı Köprüsünün yıkılması trafik yoğunluğuna yol açtı
GÜNDEM
Dehşet! Kızını boğarak öldürdüğünü söyleyen anne teslim oldu
Dehşet! Kızını boğarak öldürdüğünü söyleyen anne teslim oldu
GÜNDEM
Yangında mahsur kalan komşusunu kurtardı
Yangında mahsur kalan komşusunu kurtardı
GÜNDEM