MÜEBBET İSTENDİ

Duygu Delen’in ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede tutuklu bulunan şüpheli Mehmet Kaplan için ağırlaştırılmış müebbet ve 32 yıl hapis cezası istendi.

MÜEBBET İSTENDİ

 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, Kaplan’ın ifadeleri yalan beyan olarak değerlendirirken, soruşturma tamamlandıktan sonra susma hakkını kullandığı bilgisine yer verildi. Diğer yandan Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kar’ın hazırladığı raporda iddianamede yer aldı. Buna göre, olayın cinayet mi, intihar mı olduğu yönelik net bir ayrım yapılamadı.

İDDİANAME 10. AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca, 13 Ağustos'ta 5 katlı apartmanın 4'üncü katından düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen'in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 17 yaşındaki Duygu Delen'in ölümüyle ilgili tutuklanan şüpheli Mehmet Kaplan, "çocuğun kasten öldürülmesi" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hakaret" ve "konutta yağma" suçlarından da çeşitli oranlarda ceza istemiyle hazırlanan iddianame 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

KAPLAN, DUYGU’YA KÖTÜ DAVRANIRDI

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, tanık ifadelerine de yer verildi. Düşme anını kimsenin görmediği bilgisine yer verilen iddianamede, Mehmet Kaplan’ın Duygu Delen’e kötü davrandığı ifadeleri de yer aldı.

İNTİHAR MI CİNAYET Mİ?

Olay yeri inceleme, İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu, Ali Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kar ve diğer kurumların olaya dair hazırladığı raporlar da iddianamede yer aldı. Prof. Dr. Kar, tarafından hazırlanan rapora yapılan incelemelerde olayın intihar mı cinayet mi olduğuna dair net bir ayrım yapılamadı.

SUSMA HAKKINI KULLANMIŞ

Olaya dair tüm raporların tamamlanmasından ardından Mehmet Kaplan’ın yeniden yapılmak istenen savcılık sorgulamasında susma hakkını kullandığı ve sorulacak sorulara cevap vermeyi reddettiği, olay günü 257 promil alkollü olduğu ve uyuşturucu kullandığı, Duygu Delen’i takıntı haline getirdiği, alkol ve uyuşturucunun etkisiyle kendisini kaybettiği gibi birçok detaya yer verildi.

İNTİHAR SÜSÜ VERMEYE ÇALIŞMIŞ

Savcılık değerlendirmesinde kendisini kaybeden Mehmet Kaplan’ın Duygu’ya tokat attığı, eliyle boynunu sıktığı, kemer veya künt bir cisimle darp ettiği iddia edildi. Kaplan’ın ifadelerinin yalan beyan olarak değerlendirildiği iddianamede, Mehmet Kaplan’ın bilinç kaybına sebebiyet verecek bir şekilde darp ettiği, öldürme kastı ile hareket ederek, olaya intihar süsü vermeyi düşündüğü iddia edildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 32 YIL HAPİS CEZASI

Sanık Mehmet K. hakkında hazırlanan iddianamede, "çocuğu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede ayrıca, "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hakaret" ve "konutta yağma" suçlarından da çeşitli oranlarda hapis cezaları talep edildi. İddianame 10. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Kaplan için ağırlaştırılmış müebbet ve 32 yıl hapis cezası istendi.

3 AYRI SUÇTAN SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Mahkeme heyetinin incelenmesi sonrasında iddianame kabul edilirse sanık hakkında dava açılacak. Öte yandan, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığının sanık Mehmet K. hakkında farklı olaylardan "trafik güvenliğini tehlikeye sokma", "silahla tehdit" ve "uyuşturucu madde kullanma" suçlarından yürüttüğü soruşturmalar da sürüyor.

27 Ekim 2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz