Haber342

Bakan Akar'dan çok önemli Yunanistan açıklaması


  • 24 Ocak 2021
  • Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Akar, "Yunanistan'la yapacağımız görüşmelerle meselelerin hak, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde ele alınmasını ve bir çözüme ulaşılmasını umuyoruz.


Komşumuzdan beklentimiz Ege'deki, Doğu Akdeniz'deki hakkımıza saygı göstermesi, yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek eylemlerden kaçınmasıdır" açıklaması yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Yunanistan ile ilişkilerimizde her zaman dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Karşılıklı yapacağımız görüşmelerle meselelerin hak, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde ele alınmasını ve bir çözüme ulaşılmasını umuyoruz." dedi.

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi olan İstanbul Fırkateyni'nin Denize İniş Töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3'üncü Gemi İlk Kaynak Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla İstanbul Tersane Komutanlığında gerçekleştirildi.

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, risk, tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya olan bölgede Türkiye'nin ve 83 milyonun güvenliğini sağlamak için savunma sanayisi çalışmalarının küresel gelişmelerin gerektirdiği şekilde ilerletilmesini elzem olarak nitelendirdi.

Son dönemdeki gelişmelerin Türkiye'nin savunma sanayisinde tüm ülkelerden daha çok önem vermesi ve bu alanda güçlü olması gerektiğini açıkça gösterdiğini aktaran Akar, savunma sanayisinde üzerinde durulması gereken en önemli hususu ise dışa bağımlılık olarak dile getirdi.

Dışa bağımlı bir savunma anlayışını Türkiye'ye dayatmak için en zor zamanlarda çıkarılan engellerin, gizli ve açık ambargoların toplumsal hafızadaki yerini hala koruduğunu vurgulayan Akar, "Ülkemize yönelik bu çabaların bugün de devam ettiğini esefle görüyoruz fakat bunlar beyhude çabalardır." diye konuştu.

Dışa bağımlılığı ortadan kaldıran, kendi kaynaklarını azami ölçüde kullanan yerli ve milli bir savunma sanayisine sahip olmayı öncelikli hedefleri olarak tanımlayan Akar, "Zatıdevletlerinin liderliğinde etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ve uluslararası ilişkilerde artık bir özne haline gelen ülkemiz, savunma alanında da gösterdiğiniz ve teşvik ettiğiniz bu hedefe azim ve kararlılıkla ilerlemektedir." dedi.

"YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİLEN SİLAH SİSTEMLERİMİZİN KATKISI BÜYÜKTÜR"

Orduların yegane gayesinin zafere ulaşmak olduğunu vurgulayan Akar, zafere kısa yoldan ulaşabilmek için temel ihtiyacın yüksek teknoloji ürünü silah sistemleri olduğunu söyledi. Akar, fedakar ve kahraman Mehmetçiği, yüksek teknoloji ürünü yerli ve milli silah sistemleriyle buluşturmak için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek "Çok şükür bu gayretlerimizin meyvelerini de topluyoruz. MİLGEM Projesi kapsamında üretilen muharip gemilerimizle bir yandan deniz gücümüzü arttırırken aynı zamanda deniz hava gücümüzün imkan ve kabiliyetlerini de geliştiriyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz ay envantere giren P-72 deniz karakol uçağımız, Deniz Kuvvetlerimizin gözü, kulağı olarak mavi vatanımızda görevine başlamıştır." ifadelerini kullandı.

Geçmişte piyade tüfeğini dahi yurt dışından tedarik eden Türkiye'nin artık Milli Piyade Tüfeğini, kendi savaş gemilerini, fırkateynlerini, İHA/SİHA'larını, Fırtına obüslerini, ÇNRA'ları, Atak helikopterlerini, akıllı hassas mühimmatlarını tasarlayıp inşa, imal ve ihraç seviyesine geldiğini dile getiren Akar, şöyle konuştu:

"Bugün TSK, yerli ve milli imkanlarla üretilen harp silah, araç, gereç ve mühimmatı etkin bir şekilde kullanarak sahada büyük başarılar elde etmiştir ve etmektedir. Terörle mücadele kapsamında yurt içi ve sınır ötesinde büyük başarıyla icra edilen harekatlarda, Doğu Akdeniz'de ve Ege'de hak, alaka ve menfaatlerimizin kararlılıkla korunmasında ve TSK'nın dünyanın birçok coğrafyasında üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmesinde yerli ve milli imkanlarla üretilen silah sistemlerimizin katkısı büyüktür. Türk yapımı silah sistemlerinin etkinliği, yakın zamanda Azerbaycanlı kardeşlerimizin öz topraklarını işgalden kurtarma mücadelesinde de en açık şekilde görülmüştür. Kahraman Azerbaycan ordusu 'Tek Vatan Harekatı'nı büyük bir başarıyla icra ederek öz topraklarını 30 yıldır devam eden Ermenistan işgalinden yerli ve milli silah sistemlerimizin de katkısıyla 44 günde kurtarmıştır. Bugün, tüm dünyada yerli ve milli silah sistemlerimizin harekatın seyrine yönelik belirleyici etkileri konuşulmakta ve dikkatle takip edilmektedir. Direktifleriniz doğrultusunda kamu, vakıf şirketleri, özel sektör ve üniversiteler ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışarak, topyekun emekle, çok daha ileri seviyelere ulaşacağımıza inanıyoruz."

"ÜÇ DEVLET, TEK YÜREK ANLAYIŞI"

Savunma ve güvenlik alanında kapsamlı ve etkin çalışmaların yapılması, iş birliklerinin tesis edilmesi, ortak projeler yürütülmesi ve deneyimlerden karşılıklı olarak istifade edilmesinin, ülkelerin orta ve uzun vadeli kazanımları açısından önemli olduğunu anlatan Akar, "Bu bağlamda, tasarımdan üretime MİLGEM projesinde elde edilen tecrübenin Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşılması, ülkelerimiz adına büyük ve önemli bir kazanım olacaktır." dedi.

Bu karşılıklı tecrübe paylaşımını zamanla birçok alanda görmenin mümkün olacağını ifade eden Akar, "Bu şekilde bölgesel ve küresel düzeydeki iş birliğimiz daha da güçlenecektir." diye konuştu.

Türkiye ile Pakistan'ı coğrafi olarak uzak olsa da kardeşlik bağları sayesinde çok yakın iki ülke olarak nitelendiren Akar, iki ülke arasındaki birçok alanda güçlü iş birliği ve dayanışmaya dikkati çekti. Akar, "Keşmir başta olmak üzere Türkiye-Pakistan dayanışması, yalnızca ikili meselelerle sınırlı kalmamış, Karabağ meselesinde de üç ülke tek yürek olmuştur. Pakistanlı kardeşlerimizin 'üç devlet, tek yürek' anlayışıyla Azerbaycan Türkünün haklı mücadelesine, davasına verdiği destek, bizler için çok anlamlı ve kıymetlidir." değerlendirmesini yaptı.

"OBJEKTİF DAVRANMALARINI BEKLİYORUZ"

Bölgesel ve küresel düzeydeki iş birliğini, sadece Pakistan gibi dostlarla değil aynı zamanda komşular ve müttefiklerle de daha ileriye taşıma gayretinde olduklarını vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Herkes bilmelidir ki bizler, bölgemizde ve dünyada savaş değil barış, çatışma değil diyalog, çifte standart değil adalet, üstünlük değil eşitlik, sömürü değil iş birliği istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Bugüne kadar bölgemizde ve gönül coğrafyamızda yaşayan masum ve mazlumların uğradıkları zulme ve haksızlığa, akan kan ve gözyaşına kayıtsız kalmadıysak, 4 milyon Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyorsak, dünyada mutlak olarak birinci sırada en fazla insani yardımı biz yapıyorsak, yurt içinde, mavi vatanımızda Kıbrıs'ta, Irak'ta ve Suriye'de mücadele ediyorsak, Azerbaycan'da, Libya'da, Somali'de, Sudan'da, Afganistan'da, Bosna Hersek'te, Kosova'da, Katar'da ve daha birçok yerde bulunuyorsak, insani ve ahlaki değerler ile uluslararası hukukun üstünlüğünü savunduğumuz, hak, alaka ve menfaatlerimizi koruma azim ve kararlılığında olduğumuz içindir. Her ne pahasına olursa olsun bu değerleri savunmaktan ve uluslararası hukuk çerçevesinde haklarımızı korumaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Komşularımızdan ve müttefiklerimizden de bizim bu gayretlerimizi, hassasiyetlerimizi ve ülkemizin güvenliğini sağlama yönünde aldığımız tedbirlerin bir hukuk ve egemenlik meselesi olduğunu anlamalarını ve objektif olmalarını bekliyoruz."

"YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLERİMİZ..."

"NATO'nun güçlü bir üyesi olan Türkiye'ye yönelik müttefiklik ruhuna uymayan bazı ulusal kararların da muhataplarımız tarafından yeni dönemde tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz." diyen Akar, şöyle devam etti:

"Özellikle, Yunanistan ile ilişkilerimizde her zaman dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Karşılıklı yapacağımız görüşmelerle meselelerin hak, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde ele alınmasını ve bir çözüme ulaşılmasını umuyoruz. Özel coğrafi koşulların hakim olduğu yarı kapalı Ege Denizi'nde ülkemizin hayati hak ve menfaatleri vardır. Bu denizde kara sularının hem ülkemizin hem üçüncü ülkelerin seyrüsefer serbestisini ve açık denizlere erişimi kısıtlayacak şekilde tek taraflı olarak genişletilmemesi gerektiği konusundaki tutumumuz bellidir. Bu tutumumuzda bir değişiklik yoktur. Bu kapsamda komşumuzdan beklentimiz, Türkiye'nin Ege'de, Doğu Akdeniz'deki hakkına, hukukuna saygı göstermesi ve birtakım yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek açıklama ve eylemlerden artık vazgeçmesi ve kaçınmasıdır."

"DENİZLERİNİZ SAKİN, PRUVANIZ NETA OLSUN"

Toplumları ayakta tutan bazı dinamiklerin olduğuna, kadim ve güçlü bir tarih, ortak bir ruh ve zengin bir medeniyetin bunların arasında yer aldığına işaret eden Akar, bu dinamiklerin temelini oluşturan en güçlü unsuru ise yerlilik ve millilik yani kişilik ve kimlik olarak nitelendirdi.

İnsan kaynağına, potansiyeline ve bunu güce dönüştürecek savunma sanayisi firmalarına güvenip inandıklarını vurgulayan Akar, şunları kaydetti: 

"Yerli ve milli savunma sanayimizin gelişmesindeki kararlı tutumunuz, liderliğiniz ve desteğiniz dolayısıyla zatı devletlerine şükranlarımı sunuyor, gurur duyulan bu projelerin hayata geçirilmesinde, başarıyla yürütülmesinde emeği geçenlere, katkıda bulunanlara yüksek müsaadeleriyle teşekkür ediyorum. Sultan Alparslan'dan  Atatürk'e kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bugünlere, bu seviyelere gelmemizi sağlayan bütün devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı saygıyla anıyorum. Aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum."

Bakan Akar, konuşmasını, "Barbaros'un torunları kahramanlar leventlerimiz, denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun." ifadesiyle tamamladı.Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
SON DAKİKA... Özkeçeci A takımını belirledi! İşte o isimler
SON DAKİKA... Özkeçeci A takımını belirledi! İşte o isimler
GÜNDEM
A takım açıklanıyor
A takım açıklanıyor
YEREL
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Şanlıurfa İl Kadın Kolları 6. Olağan kongresine canlı bağlantı ile katıldı (2)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Şanlıurfa İl Kadın Kolları 6. Olağan kongresine canlı bağlantı ile katıldı (2)
SİYASET
Öznur Çalık: "PKK terör örgütünün kökünü kazıyana kadar mücadeleye devam edeceğiz"
Öznur Çalık: "PKK terör örgütünün kökünü kazıyana kadar mücadeleye devam edeceğiz"
SİYASET
Çavuşoğlu: "Bugün biz oyun kuruyoruz"
Çavuşoğlu: "Bugün biz oyun kuruyoruz"
SİYASET
Melih Gökçek'ten 4 yılın ardından gelen istifa itirafı: Görevden alındığıma kırıldım
Melih Gökçek'ten 4 yılın ardından gelen istifa itirafı: Görevden alındığıma kırıldım
SİYASET
Gökçek, İmamoğlu'nun kendisini engellemesiyle ilgili ilk kez konuştu: Benden korkuyor
Gökçek, İmamoğlu'nun kendisini engellemesiyle ilgili ilk kez konuştu: Benden korkuyor
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm müttefiklerimizden net bir tutum bekliyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm müttefiklerimizden net bir tutum bekliyoruz
SİYASET
AK Parti'den kritik yeni anayasa açıklaması!
AK Parti'den kritik yeni anayasa açıklaması!
SİYASET
CHP'yi terör örgütü sempatizanlarına kucak açmakla suçladı, AK Parti'ye geçti
CHP'yi terör örgütü sempatizanlarına kucak açmakla suçladı, AK Parti'ye geçti
SİYASET
Bakan Çavuşoğlu: Artık Türkiye oyunları kuran ülkedir
Bakan Çavuşoğlu: Artık Türkiye oyunları kuran ülkedir
SİYASET
CHP'li eski vekilden partisine sert eleştiri
CHP'li eski vekilden partisine sert eleştiri
SİYASET
Biden'dan kritik ziyarette kritik açıklama!
Biden'dan kritik ziyarette kritik açıklama!
SİYASET
Şahin'den bölgesel kalkınma çağrısı
Şahin'den bölgesel kalkınma çağrısı
SİYASET
AK Parti Sözcüsü Çelik: PKK bir cinayet şebekesi olduğunu yine gösterdi
AK Parti Sözcüsü Çelik: PKK bir cinayet şebekesi olduğunu yine gösterdi
SİYASET
TBMM Başkanı Şentop: Terör örgütüne ve onun tüm destekçilerine lanet olsun
TBMM Başkanı Şentop: Terör örgütüne ve onun tüm destekçilerine lanet olsun
SİYASET
Joe Biden'dan, Donald Trump'ın azil yargılamasında aklanmasına tepki
Joe Biden'dan, Donald Trump'ın azil yargılamasında aklanmasına tepki
DÜNYA
Terör elebaşlarından Boğaziçi provokasyonuna destek açıklaması!
Terör elebaşlarından Boğaziçi provokasyonuna destek açıklaması!
SİYASET
Lokanta ve kafelere yeni formül
Lokanta ve kafelere yeni formül
SİYASET
Adalet Bakanı Gül'den 'yeni anayasa' açıklaması
Adalet Bakanı Gül'den 'yeni anayasa' açıklaması
SİYASET
‘ABD, PYD ve YPG’ye desteği sonlandırmalı’
‘ABD, PYD ve YPG’ye desteği sonlandırmalı’
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat! 'Çiftlik Bank işine dönmesin'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat! 'Çiftlik Bank işine dönmesin'
SİYASET
Bakan Koca'dan sağlık personeli atamalarına ilişkin açıklama
Bakan Koca'dan sağlık personeli atamalarına ilişkin açıklama
SİYASET
CHP’Lİ TUTDERE’DEN YEREL BASINA DESTEK ÇAĞRISI
CHP’Lİ TUTDERE’DEN YEREL BASINA DESTEK ÇAĞRISI
SİYASET
CHP’nin acelesi yok!
CHP’nin acelesi yok!
SİYASET
Fahrettin Altun'dan 7 Şubat açıklaması
Fahrettin Altun'dan 7 Şubat açıklaması
SİYASET
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan son dakika açıklamaları: Federasyon tuzağına düşmeyeceğiz
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan son dakika açıklamaları: Federasyon tuzağına düşmeyeceğiz
SİYASET
Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş açıklama: Memnuniyetle karşılıyoruz
Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş açıklama: Memnuniyetle karşılıyoruz
SİYASET
İnandığı yolda sürprizler
İnandığı yolda sürprizler
GÜNDEM
SON DAKİKA... İşte Ak Parti il yönetim kurulu TAM LİSTE
SON DAKİKA... İşte Ak Parti il yönetim kurulu TAM LİSTE
SİYASET
Ak Parti'nin yeni yönetimi belli oldu. İşte yönetime giren isimler
Ak Parti'nin yeni yönetimi belli oldu. İşte yönetime giren isimler
SİYASET
Adalet Bakanı Gül: Yeni ve sivil bir anayasayı milletimizle yapacağız
Adalet Bakanı Gül: Yeni ve sivil bir anayasayı milletimizle yapacağız
GÜNDEM
Araban'dan Ak Parti kongresine büyük destek
Araban'dan Ak Parti kongresine büyük destek
GÜNDEM
ÖZKEÇECİ İLE 3. DÖNEM
ÖZKEÇECİ İLE 3. DÖNEM
SİYASET
Esnaf perişan durumda
Esnaf perişan durumda
GÜNDEM
Muharrem İnce’den CHP’deki istifalarla ilgili açıklama
Muharrem İnce’den CHP’deki istifalarla ilgili açıklama
SİYASET
Bakan Çavuşoğlu, KKTC'yi ziyaret edecek
Bakan Çavuşoğlu, KKTC'yi ziyaret edecek
SİYASET
Sinirlioğlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu
Sinirlioğlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu
SİYASET
Erdoğan, Afrikalı konuklarını ağırladı
Erdoğan, Afrikalı konuklarını ağırladı
SİYASET
Seçmene cevap vermek zorunda kalacağız
Seçmene cevap vermek zorunda kalacağız
SİYASET
'Umarım Biden yönetimi nükleer anlaşmaya döner'
'Umarım Biden yönetimi nükleer anlaşmaya döner'
SİYASET
‘Misak-ı Milli emperyalizme karşı istiklal bildirisidir’
‘Misak-ı Milli emperyalizme karşı istiklal bildirisidir’
SİYASET
CHP’deki istifalara AKP’den ilk değerlendirme
CHP’deki istifalara AKP’den ilk değerlendirme
SİYASET
Erdoğan’dan esnafa fahiş fiyat uyarısı: Vatandaşa zulmetmeyin
Erdoğan’dan esnafa fahiş fiyat uyarısı: Vatandaşa zulmetmeyin
SİYASET
AK Parti Sözcüsü Çelik: Bu eylem bir provokasyondur!
AK Parti Sözcüsü Çelik: Bu eylem bir provokasyondur!
SİYASET
Çaycılık yapan, simit satan binbaşılar var
Çaycılık yapan, simit satan binbaşılar var
SİYASET
Kılıçdaroğlu’na suç duyurusu
Kılıçdaroğlu’na suç duyurusu
SİYASET
CHP’den istifa eden Mehmet Ali Çelebi’den yeni açıklama
CHP’den istifa eden Mehmet Ali Çelebi’den yeni açıklama
SİYASET