Afetlerde can kayıplarının önüne geçmek için eğitim ve farkındalık önemli

DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun teklifiyle 6 Şubat ve 17 Ağustos günlerinin Afetlerde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Afet Farkındalık Günü olarak kabul edilmesini istedi.

DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun teklifiyle 6 Şubat ve 17 Ağustos günlerinin Afetlerde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Afet Farkındalık Günü olarak kabul edilmesini istedi.

AFETLERDE YAŞAMINI YİTİRENLER İÇİN ANMA GÜNÜ

Kaya, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde Türkiye’nin jeolojik yapısı nedeniyle bir deprem ülkesi olduğunu belirterek “Ülkemizde başta 1939 ve 1992 Erzincan Depremleri, 17 Ağustos Depremi ve 6 Şubat Depremleri olmak üzere, yangın, sel gibi pek çok doğal afet nedeniyle yüzbinlerce can kaybı yaşanmıştır.” dedi. Kaya, bu kanun teklifiyle 6 Şubat ve 17 Ağustos günlerinin afetlerde hayatını kaybedenleri anma günü olarak belirlenmesi ve afetlere hazırlık ile farkındalık eğitimlerinin verilmesini amaçladıklarını belirtti.

OKULLARDA VE MAHALLELERDE AFET FARKINDALIK EĞİTİMLERİ

Kanun teklifiyle 6 Şubat ve  17 Ağustos günlerinin tüm afetlerde yaşamların yitirenleri anma günü olarak kabul edilmesi önerilirken, ayrıca her eğitim öğretim döneminin ilk haftasında okullarda çocuklara başta deprem olmak üzere tüm afetler hakkkında farkındalık ve bilinç kazandırmak, onları afetlere hazırlamak için 10’ar saatlik dersler verilmesi teklif ediliyor. Ayrıca, tüm vatandaşları kapsayan yaygın afet eğitimleri verilmesi öneriliyor. Bu iki günü kapsayan hafta boyunca gazete, TV ve radyolarda afet farkındalığı ve bilinçlendirmeye yönelik yayınlar yapılacak.

İLK KEZ BİR KANUNDA SOSYAL MEDYA ALGORİTMALARI DÜZENLENİYOR

DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin önemli bir özelliği daha bulunuyor. Afetlerde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Afet Farkındalık Günü Kanunu teklifiyle ilk kez bir kanun teklifinde sosyal medya sitelerinin algoritmalarının da bu günlerde farkındalık ve bilinçlendirmeye yönelik düzenlenmesi gerekiyor. Teklifin Afet Farkındalık Eğitimi başlığını taşıyan üçüncü maddesinin son fıkrasında “Sosyal medya siteleri algoritmalarını afet farkındalığı ve eğitimi veren içerikleri öne çıkaracak şekilde düzenler.” denilerek bir ilke imza atılıyor.

TEDBİR ALINMASI DEVLETİN ASLİ GÖREVİDİR

Teklifle ilgili açıklama yapan Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, Türkiye’de meydana gelen afetlerinin önemli bir kısmının doğanın insan tarafından tahribi ve doğa kanunlarına aykırı yapılaşmadan kaynaklandığını belirterek “Sayısı her geçen gün artan afetlerin ölümcül etkilerinin önüne geçilmesinde en önemli adım toplumsal farkındalığın temini ile multidisipliner tedbirler almaktır. Doğayı göz ardı ederek ve afet gerçeğini yok sayarak hareket edildiğinde, çoğu önlenebilir zararın büyük acılara dönüşmesi ise kaçınılmaz.” dedi.  Kaya açıklamasında, “Sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam alanlarında, güvenli bir hayatın temini insanın en temel haklarından olan yaşam hakkının ayrılmaz bir parçasıdır. Afetlerde can kayıpları ve maddi hasarlar ise asla kader değildir. Afetler nedeniyle tek bir canlının dahi zarar görmemesi için tedbirler alınması devletin asli görevidir.” şeklinde konuştu.

06 Şub 2024 - 13:07 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Gaziantep Haber