Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Benzersiz dokuma tekniğiyle Osmanlı Sarayı kumaşı kutnu, Jülide Konukoğlu’nun girişimleriyle dünya markasına dönüştü. Dior Paris Modası’na damgasını vuran Kutnia, benzersiz dokuması ve Zeugma mozaiklerinden esintilerin verdiği koleksiyonunu ünlü mankenlerin üzerinden podyumda adeta ışık saçtı. Anadolu kültürünü kumaşa işleyen Kutnia, Gaziantep’in coğrafi işaretlerinden biri.

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA
Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Benzersiz dokuma tekniğiyle Osmanlı Sarayı kumaşı kutnu, Jülide Konukoğlu’nun girişimleriyle dünya markasına dönüştü. Dior Paris Modası’na damgasını vuran Kutnia, benzersiz dokuması ve Zeugma mozaiklerinden esintilerin verdiği koleksiyonunu ünlü mankenlerin üzerinden podyumda adeta ışık saçtı. Anadolu kültürünü kumaşa işleyen Kutnia, Gaziantep’in coğrafi işaretlerinden biri.

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Kutnia’nın kurucusu ve CEO’su Jülide Konukoğlu, kutnia’nın doğuşu ve Dior Paris Moda Haftasına taşınan yolculuğunu büyük gururla anlattı.

Jülide Konukoğlu, Kutnia markasının ortaya çıkışı, geleneksel Anadolu dokumacılığına olan derin bir bağlılık ve kültürel mirası günümüzde sürdürme arzusuyla başladığını ifade ederek, şunları söyledi:

  • “Gaziantep'e özgü Kutnu kumaşı, Türk tekstil tarihinde önemli bir yer tutuyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önderliğinde, Kutnu kumaşının sürdürülebilirliği için kurulan tanıtım grubunda başkanlık yaparken özel sektörden birilerinin yüreğini ortaya koyarak bu işe maddi ve manevi destek olması gerektiğini gördüm. Fikir, yerel dokuma ustalarının el işçiliğiyle üretilen bu benzersiz kumaşı, modern tasarımlarla buluşturarak günümüz modasına yeni bir soluk getirmek üzerine odaklandı. Kutnia, geleneksel ve çağdaş öğeleri ustalıkla bir araya getirerek ve sadece bir kumaş markası olmanın ötesine geçerek kültürel bir ifade biçimi hâline geldi. Kutnu'nun özünü bozmadan, dört-bes aylık AR-GE süreciyle kumaşın mukavemetini artırarak ve enini genişleterek günümüz dikişine uygunluğunu sağladık. Uluslararası standartlara uyumlu olması için gerekli tüm belgeleri aldık. “

Geleneksel yöntemlerle üretilmeye devam ediyor

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Kutnu kumaşının kökleri; 16. yüzyıla, Osmanlı İmparatorluğu'nda saraylarda kullanılmasına, el emeği ve sanatın birleşiminden doğan zengin bir mirasa dayandığını belirten Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “

  • “Tarihî İpek Yolu'nun üzerinde olan Gaziantep'te, her aşamasında ayrı ayrı ustalaşan dokumacıların floş ipek ve pamuğu bir arada kullanmasından meydana gelen Kutnu kumaşı, günümüzde Gaziantep'in coğrafi işaretlerinden biri. Kutnia'nın özellikleri arasında öne çıkan noktalar; benzersiz dokuma tekniği ve kullanılan malzemelerdir. Geleneksel yöntemlerle üretilen bu kumaş, özenle seçilmiş ipliklerin ustaca işlenmesiyle elde edilen dayanıklılığı ve zarafetiyle tanınır. El dokumasıyla üretilen her bir metre, ustaların titiz çalışmasının ürünüdür.
  • Kutnia markası, geleneksel yöntemleri koruma misyonunu sürdürüyor. Modern teknolojinin sunduğu imkânlarla birleştirilmiş olsa da üretim sürecinde el işçiliği ve geleneksel dokuma teknikleri hâlâ ön planda. Bir tezgâhtan günde 14 metre kumaş üretilebilir. Bu, kaliteyi artırırken kültürel mirası yaşatma çabasını da simgeliyor.
  • Kutnu'yu; çizgilerini, parlaklığını, içeriğini, el dokuma tekniğini bozmadan günümüz dikiş kalitelerine uygun hâle getirmeyi amaçlıyoruz. Başlangıçta, Gaziantep'te Kutnu dokuyan ustalarımızın azalması nedeniyle yeni ustalar yetiştirmeyi amaçladık; deneyimli ustalarımızın öncülüğünde yeni nesil ustalar yaratmayı hedefledik. Marka olarak genç nesilden ustalar yetiştirdik. Kutnia'da kumaş üretimimizin yanı sıra dışarıdan aldığımız hizmetlerle 100 kişilik istihdam sağlıyoruz.

Tasarımlarında Anadolu ve Zeugma mozaikleri ilham alıyor

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Kutnia’nun Kurucusu Jülide Konukoğlu, Zeugma koleksiyonunda mozaiklerden ilham alındığını kaydetti.

Konukoğlu, “ Zeugma koleksiyonu, Gaziantep'te müzesi bulunan antik Zeugma şehrinin mozaiklerinden ilham alıyor. Tasarımcılarımız, özenle çalışılan mozaik illüstrasyonları ile giyilebilir sanat eserleri yaratma amacıyla ipek baskılarla kıyafetlere hayat verdi. Koleksiyonlarımızda zamansız, zarif, özgün tasarımlar yapıyoruz. Kültürel miraslarımızı korumak, dünyaya tanıtmak Kutnia'nm amaçlarından biri. Zeugma koleksiyonu da markanın Anadolu topraklarından aldığı ilhamın bir yansıması, kültürel mirası modern dünyada yaşatma ve yeni nesillere aktarma çabasının bir parçasıdır” dedi.

Kutnia’nın geniş ürün yelpazesi var.

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Kutnia, kıyafetten, aksesuara ve ev teksitiline kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Jülide Konukoğlu, Kotnia’nın bir yaşam rakası olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “

  • “Bir yaşam markası olan Kutnia'da kıyafetten aksesuara ve ev tekstiline kadar geniş bir ürün yelpazesi oluşturduk. Tasarım ekibimizle birlikte, Kutnu kumaşını kullanarak inovatif ve değerli ürünler tasarlamaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Ekibim, farklı disiplinlerden gelen yetenekli profesyonellerden oluşuyor; moda tasarımcıları, tekstil uzmanları ve sanatçılar, her biri kendi alanında uzmanlık sağlıyor.
  • Kutnia'nm tasarım süreci, geleneksel Anadolu dokuma geleneğini modern estetikle birleştirme misyonunu yansıtan bir denge arayışında. Her ürün hem estetik çekiciliği hem de markanın kimliğini vurgulanarak tasarlanır. Markalaşmada tasarımın rolü büyük. İyi bir tasarım sadece görsel bir çekicilik sunmakla kalmaz, aynı zamanda markanın özünü yansıtarak müşterilerle güçlü bir bağ kurar. Tasarımın bu denli önemli olduğu bir sektörde, markanın yenilikçi ve çekici tasarımlarıyla öne çıkması, müşteri kitlesini genişletmesine ve marka imajını güçlendirmesine katkı sağlar.”

Moda devi Dior'un podyumunda ışık saçtı

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Kutnia’nın CEO’su Jülide Konukoğlu, Gaziantep’te doğan Kutnia’nın dünya markası yolculuğu DİOR ile taçlandığını ifade etti. Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Anadolu'nun unutulmaya yüz tutmuş dokuması, benim için çok  özel bir hikâyenin başlangıcını oluşturdu. Geleneksel Anadolu dokumacılığına duyduğum derin sevgi ve taahhüt, Kutnia'nm doğuşuna ilham kaynağı oldu. Bu yolculuk, bir gün moda devi Dior'un podyumlarında Kutnu kumaşının ışıldamasıyla taçlandı. Her şey Londra'da gerçekleşen bir toplantıyla başladı. Kutnia'nm temsilcileri olarak geleneksel Kutnu kumaşının öyküsünü paylaştık, numunelerimiz incelendi ve dokuma özellikleri üzerine detaylı bilgi alışverişi gerçekleştirdik. Toplantı sonrasında iş birliğimiz resmî olarak başladı.  

Dior, benzersiz Kutnu kumaşlarını talep etti ve bu süreçte onların profesyonel ekibi, Kutnia'nın fabrikasında video çekimleri gerçekleştirdi. İki markanın iş birliği, Dior'un tasarımlarında Kutnu kumasını ustalıkla kullanarak Paris Moda Haftasındaki defilesinde muazzam bir etki yarattı. Gelecekteki hedefimiz ise benzer iş birlikleri yaparak Kutnu kumaşını tüm dünyaya tanıtmak. Küçük ama emin adımlarla ilerlemek istiyoruz. Gelecekte, Türkiye gündemine güzel haberlerle gelmeyi umuyoruz.”

Z Kuşağına uygun marka imajı olmaya çalışıyor

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Jülide Konukoğlu, Kutnia’nın tüketiciden geri dönüşümünden memnun oldukları söyledi.

CEO Konukoğlu, marka imajında hedeflerinin Z kuşağı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi;

  • “ Z kuşağının ve tüketicilerin markamıza olan ilgisini değerlendirmek oldukça önemli bir konu. Z kuşağı, teknolojiye hâkim, çevrim içi alışverişe eğilimli ve markalardan sosyal sorumluluk taahhütleri bekleyen bir nesil olarak öne çıkıyor. Kutnia olarak, bu kuşağın beklentilerine uygun bir marka imajı oluşturmayı hedefliyoruz. Genel tüketicilerle ilgili olarak, markamıza olan ilgiyi sürekli değerlendiriyor ve müşteri geri bildirimlerine büyük önem veriyoruz. Kaliteli ürünler, özgün tasarımlar ve kültürel bir bağlam sunma çabamız, tüketicilerin markamıza olan ilgisini artırmak için temel bir unsur oluşturuyor.”

Kutnia Almanya ve İtalya’da showroomlar açıyor

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Kutnia, dünya markası yolculuğunda İtalya ve Almanya’da showroomlar açıyor. Gaziantep’e özgü saray kumaşı İtalya ve Almanya’da görücüye çıkacak.

Jülie Koonukoğlu, ihracatı Avrupa’da showroomlar alarak yapmayı planladıkları belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Kutnia olarak ihracat konusunda önemli bir potansiyele ulaştık ve yurt dışındaki çalışmalarımızla markamızın uluslararası alanda tanınırlığını artırmayı hedefliyoruz. Kutnu kumaşının eşsizliği ve markamızın kültürel bağlamı, uluslararası pazarda dikkat çekiyor. İtalya ve Almanya'da showroomlar ile çalışıyoruz. Günümüzde 13 ülkede, 40 satış noktasında ve 2 çevrim içi satış kanalında yer alıyoruz. Dünya genelinde yaratmayı hedeflediğimiz imaj; kalite, özgünlük ve kültürel zenginliği vurgulayan bir marka olarak öne çıkıyor. Kutnia'nın küresel alanda tanınan bir marka olmasını ve Kutnu dokumasını dünya genelinde yaygınlaştırarak sürdürülebilir bir başarı elde etmeyi amaçlıyoruz. İhracat konusundaki potansiyelimizi artırmak için stratejik ortaklıklar kurarak, uluslararası fuarlara katılarak ve markamızın hikâyesini global çapta duyurarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Kutnia Gaziantep'e ve Türkiye'ye önemli değerle sağlıyor

Gaziantep’te doğan bir dünya markası: KUTNİA

Geleneksel Anadolu dokumacılığının nadir örneklerinden olan Kutnu kumaşını günümüze taşımaktan önemli bir misyon yüklenen Jülide Konukoğlu, Kutnia’nın kültürel mirasımı koruma adına kilit bir rol oynadığını söyledi.

Kutnia’nın Kurucusu ve CEO’su Jülide Konukoğlu, sölerini şöyle tamamladı:

  • “Gaziantep ve Türkiye'nin zengin tekstil geçmişine katkı sağlamak istiyoruz. Kutnia'nm yerel ustaları destekleme ve yeni nesil Kutnu dokuma ustaları yetiştirme çabaları takdire şayandır. Markamızın büyüyerek uluslararası pazarda başarılı bir şekilde yer alması, Türkiye'nin tekstil endüstrisindeki küresel rekabet gücünü artırıyor. Kutnia'nm kültürel tasarımları ve özgün koleksiyonları, turizm acısından da önemli. Markamızm hikâyesi ve üretim süreci, ziyaretçilere Gaziantep'in zengin kültürü ve sanatı hakkında değerli bilgiler sunuyor. Toplumsal sorumluluk ilkelerine odaklanan Kutnia, çevresel ve sosyal açıdan duyarlı bir marka imajı oluşturuyor. Bu da markamızın Gaziantep ve Türkiye genelinde sürdürülebilirlik hareketine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Kutnia, kültürel, ekonomik ve sürdürülebilirlik alanlarında da Gaziantep'e ve Türkiye'ye önemli bir değer katıyor.”

 

 

 

 

13 Oca 2024 - 12:35 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.