Vay uyanık vay!

Güneyin Sesi Gazetesi'nin haberine göre, Gaziantep Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, mevcut üniversite yönetimine ilişkin çeşitli iddialarda bulunurken, kendisinin yayınlarında etik kuralları hiçe saydığı gündeme bomba gibi düştü. 

Gaziantep Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, mevcut üniversite yönetimine ilişkin çeşitli iddialarda bulunurken, kendisinin yayınlarında etik kuralları hiçe saydığı gündeme bomba gibi düştü.  İddialara göre Ali Gür, kendisinin yürüttüğü tezlerde kendine atıflar yaptırdı, isim benzerliği ile dikkat çeken Ali Kemal Gür’ün atıflarını kendi atıfı gibi gösterdi, akademik teşvikten yararlanmak için kendisini editör olarak gösterdi.

Gaziantep Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’e ilişkin ortaya atılan iddialar gündeme bomba gibi düştü. Akademik suç olarak tabir edilen yanlışlıklara konu olan eski rektör Gür’ün iddialara ne cevap vereceği merak konusu oldu.

İKİ FARKLI ÇALIŞMA, TIPA TIP AYNI BİLGİLER

Eski Rektör Ali Gür ile ilgili etik iddialarını gündeme getiren akademi dünyası, bu konuda çok sayıda örnek verilebileceğini dile getiriyor. İddiaya göre Ali Gür’ün danışmanlığında Murat Baloğlu tarafından “Romatoid artritte depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi / Quality of life and depression in rheumatoid arthritis” başlıklı uzmanlık tezi (Tez No: 132181) yazıldı. Bu tez çalışmasıyla ilişkili olarak daha sonraki yıllarda iki bilimsel makale yayınlandı.

Ancak her iki makalede yer alan hastalara ilişkin bilgilerin tez çalışmasında, 2018 ve 2023 makalelerde bire bir aynı olması bu çalışmaların duplikasyon olup olmadığı yönünde soruları ortaya koymaktadır. Ortaya konulan iki makalede de 38 kadın 12 erkek üzerinde yapıldığı ifade edilmektedir. Bu benzerlik akıllara duplikasyon iddiasını getirmektedir.  2018 yılında yayımlanan çalışmada yer alan hastalar ile 2023 yılında yayımlanan hastaların yaş ortalamaları ve sayıları gözetildiğinde aynı olması durumunun araştırılarak etik ihlal [çoklu yayın (duplikasyon) ve bölerek yayınlama (salamizasyon)] olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ İNCELEME BAŞLATACAK MI?

Tez çalışması bilimsel makale haline getirilirken bilgilerin eksiksiz bir şekilde yayımlanması ve tek bir makalede kullanılması gerekir. Tez çalışmasındaki verilerin başka bir çalışmada da kullanılması etik ihlal [çoklu yayın (duplikasyon) ve bölerek yayınlama (salamizasyon)] olarak değerlendirilmektedir.

Gaziantep Üniversitesi yönetiminin bu iddialarla ilgili inceleme açıp açmayacağı merak konusu oldu.

AKADEMİK TEŞVİK İÇİN KENDİNE ATIF YAPTIRDI, EDİTÖR BİLE OLDU

Ali Gür ile etik iddiaları ile ilgili çok sayıda örnek bulunuyor. Mesela, Ali Gür’ün akademik teşvik başvurularında kendi adıyla benzerlik gösteren Ali Kemal Gür’ün atıflarını kendi atıfı gibi gösterdiği iddia ediliyor. İddiaya göre Ali Gür 2019 yılı akademik teşvik kapsamında başvurusuna kendisine ait olmayan atıfları da ekleyerek hak etmediği paraları aldı. Üniversitelerde öğretim elemanları yaptıkları çalışmalar, projeler ve bilimsel çalışmalarına aldıkları atıfları beyan ederek puan alıyor ve puan karşılığı da ödeme alıyorlar.

Ali Gür ile ilgili bir ilginç iddia ise son dönemde kendilerine atıf yapıyorlar diye yaptığı suçlamalarla ilgili ortaya atıldı. Kısacası Ali Gür, kendinin yaptırdığı tezde kendisine atıflar yaptırdığı ortaya çıktı.  Ekteki belgede görüleceği üzere kendisinin yürüttüğü sadece bir tezde kendisine sekiz atıfta bulunmasının etik olup olmadığı merak konusu oldu.

ETİK İHLALLER YAPILDI

Ali Gür ile ilgili bir ilginç iddia ise bilimsel makalesinin kabul, hakem ve yayın süreci ile ilgili oldu. Tıp fakültesindeki dergide etik ihlaller yapıldığını ileri süren Ali Gür’ün ilahiyat doktora öğrencisi sıfatıyla dergiye gönderdiği makalenin kabul ve yayın süresi arasında yaklaşık 19 günün olması dikkat çekti. Bilimsel çevredeki uzmanlar bu kadar kısa sürede bir makalenin yayınlanmasının imkansız olduğunu belirtti. Bu durum yayın süreci ile ilgili şüpheleri ortaya çıkardı.

İNTİHAL İDDİALARI

Ali Gür’ün Dicle Üniversitesi’nin eski rektörü Jale Saraç danışmanlığında yaptığı uzmanlık tezi ile ilgili intihal iddiaları ortaya atıldı. Birebir benzerlik taşıyan ve bilimsel atıf verme kurallarına uymayan intihal suçu, açık ve bariz olan bir suçtur. Başkalarının düşüncelerini, söylemlerini, verilerini ve yapıtlarını kaynak göstermeden kullanmaya intihal (Plagiarism) denir. Bu akademik camiada çok büyük suç olarak kabul edilir.  İddiaya göre tez çalışmasını bitiren ve uzman olan Ali Gür’ün kendi tezinde önceki yıllarda yapılmış olan bilimsel çalışmalardan ve tezlerden doğrudan aşırma (Plagiarism) yaptığı ve/ya kaynak göstermeden kullandığı ifade edilmektedir.

REKTÖRKEN EDİTÖR OLMUŞ

Ali Gür ile ilgili diğer bir iddia ise, rektör olarak sahibi olduğu üniversite dergilerinde kendini editör olarak gösterip akademik teşvikten yararlandığıyla ilgili. Rektör ve dekan Tıp Fakültesinin dergisinin sahibi gibi görünmesine ve asıl editörün Murat Sucu olmasına rağmen Ali Gür’ün akademik teşvikten yararlanmak için kendisini editör olarak göstermesinin etik olup olmadığı sorusu akıllara geliyor. Ali Gür’ün başka dergileri de bu şekilde kullanıp kullanmadığı sorusunun incelenmesi gereklidir.

Ali Gür’ün bu iddialara cevabını tüm kamuoyu merak ediyor. Kamuoyu, bunun doğru olmadığını belirtmesi durumunda üniversite akademik teşvik komisyonuna sunduğu belgeyi yayınlamasını bekliyor.

26 Ara 2023 - 11:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.