Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

208 üniversitenin analizinde SANKO, HKÜ ve GİBTÜ var GAÜN’ün adı yok. Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 74 farklı gösterge doğrultusunda Türkiye'deki 208 üniversiteye ait analizlerin yer aldığı "Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023" hazırlandı. 2023 Raporunda Gaziantep için dikkat çeken dört üniversitede Sanko, Hasan Kalyoncu ve İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi listeye girerken, Gaziantep Üniversitesi’nin sadece en az elektrik enerji tüketimiyle listeye girebildi.

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 74 farklı gösterge doğrultusunda Türkiye'deki 208 üniversiteye ait analizlerin yer aldığı "Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023" hazırlandı. 2023 Raporunda Gaziantep için dikkat çeken dört üniversitede Sanko, Hasan Kalyoncu ve İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi listeye girerken, Gaziantep Üniversitesi’nin sadece en az elektrik enerji tüketimiyle listeye girebildi.

Yükseköğretim Kurulunun raporu, üniversiteleri, "eğitim ve öğretim", "araştırma-geliştirme, "proje ve yayın", "uluslararasılaşma", "sürdürülebilirlik" ile "topluma hizmet ve sosyal sorumluluk" kategorilerinde değerlendirerek, yükseköğretime yaptıkları katkı ve sağladıkları gelişmeye göre hazırlandı.

74 FARKLI GÖSTERGE ESAS ALINDI

YÖKSİS İzleme Kriteri Modülü üzerinden alınan verilere göre yapılan değerlendirme için bu yıl yeni eklenen veya çıkarılanlarla birlikte 74 farklı gösterge esas alınırken, özellikle eğitim-öğretim kategorisinde üniversitelerde dikkate değer artışlar tespit edildi.

ÜNİVERSİTELERDE PERSONEL VE ÖĞRENCİ SAYISI

Gaziantep’te iki devlet, iki vakıf üniversitesi olmak üzere 4 üniversite bulunuyor.   

1987 Yılında kurulan Gaziantep Üniversitesi’nde 42 bin 832 öğrenci bulunuyor. Bin 838 Akademik, 3 bin 347 idari personeli var.

2018 Yılında kurulan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Bin 760 öğrencisi bulunmakta. GİBTÜ’da 120 Akademik, 271 idari personeli görev yapıyor.

2008 Yılında kurulan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde, 7 bin 249 öğrenci öğretim görmekte. HKÜ’de, 273 akademik, 263 idari personel görev yapıyor.

2013 Yılında kurulan Sanko Üniversitesi’nde Bin 482 öğrenci öğretim görüyor. Sanko Üniversitesi’nde 138 akademik, 105’de idari personel görev yapıyor.

SANKO ÜNİVERSİTESİ EN KISA SÜREDE İSTİHDAM SAĞLAYAN ÜNİVERSİTE

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

Üniversitelerin kendilerine ait geçmiş verileri dikkate alınarak hesaplama yapıldığında, ilk 3'ü Doğuş Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi olmak üzere 4 üniversite daha genel ortalama üzerinde kalarak gelişimini sürdürmüştür. Öğrencileri en kısa sürede istihdama katılan ilk 5 üniversite listesinde Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, SANKO Üniversitesi ve Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi yerlerini muhafaza ederken, listeye Gebze Teknik Üniversitesi 2022 yılında dâhil oldu.

SANKO ÜNİVERSİTESİ İLK 5’DE…

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

2021-2022 eğitim öğretim yılında en az 30 mezun veren 179 üniversite değerlendirilmiştir. %80 ve üzerinde normal eğitim süresinde mezun veren üniversite sayısı 10'dur.

 En yüksek değere sahip ilk 5 üniversite listesinde Demiroğlu Bilim Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi, Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi, SANKO Üniversitesi ve Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi yer almaktadır.

İŞ DÜNYASI MEMNUNİYETİNDE SANKO VE HKÜ VAR

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

Mezunların yeterliliklerine ilişkin memnuniyet oranının en yüksek olduğu ilk 5 üniversite listesinde Hasan Kalyoncu Üniversitesi yerini muhafaza ederken, listeye SANKO Üniversitesi, TürkAlman Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi 2022 yılında dâhil oldu.

GİBTÜ KURUM ADRESLİ BİLİMSEL YAYINLARININ AÇIK ERİŞİMDE

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

Üniversitelerin kendilerine ait geçmiş verileri dikkate alınarak hesaplama yapıldığında, ilk 3'ü Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi olmak üzere 18 üniversite daha bu başlıkta istikrarlı gelişim göstermiştir. En yüksek açık erişim oranına sahip ilk 5 üniversite listesinde Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi yerlerini muhafaza ederken, listeye Samsun Üniversitesi, Antalya Belek Üniversitesi ve Ankara Bilim Üniversitesi 2022 yılında dâhil oldu.

GAÜN EN AZ ELEKTRİK TÜKETİMİNDE VAR

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

2022 yılında 179 üniversite toplam 1.860,62 GW-saat elektrik enerjisi kullanmıştır. Üniversite yerleşkelerinde tüketilen enerjinin ortalaması yıllık 544,551 kW-saat/kişi, ortancası 357,77 kW-

Kişi başı elektrik enerjisi tüketiminin en düşük olduğu ilk 5 üniversite listesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi yer almaktadır. saat/ kişidir. Kişi başı 120 kW-saat ve daha az enerji tüketen üniversite sayısı 35'tir.

GAÜN ENERJİ VERİMLİLİĞİ YATIRIMININ EN YÜKSEK OLAN ÜNİVERSİTE

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

2022 yılında 79 üniversitede enerji verimliliğini artırmak için toplam 1,85 milyar TL yatırım yapıldı. Yapılan yatırımın ortancası kullanılan enerji başına 0,11 TL/kW-saat değere sahiptir.

En yüksek değere sahip ilk 5 üniversite listesinde Galatasaray Üniversitesi, MEF Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi yer almaktadır.

GAÜN KİŞİ BAŞI ELEKTRİK TÜKETİMİNDE LİSTEDE

Enerjisi Düşük Üniversite: Gaziantep Üniversitesi

Kişi başı elektrik enerjisi tüketiminin en düşük olduğu ilk 5 üniversite listesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi yer almaktadır.

 

22 Ara 2023 - 11:20 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.