Kadınların doğum borçlanmasının kapsamının genişletilmesi için kanun teklifi verdi

Meriç, Verdiği kanun teklifi ile ilgili “kadın çalışanlarımız sigorta başlangıçlarından önce yaptıkları doğumlar için borçlanma imkânı yoktu bu kanun teklifi ile sigorta başlangıçlarını geriye çekebilmesi hedeflenmiştir” dedi.

CHP Milletvekili Melih Meriç, Verdiği kanun teklifi ile ilgili “kadın çalışanlarımız sigorta başlangıçlarından önce yaptıkları doğumlar için borçlanma imkânı yoktu bu kanun teklifi ile sigorta başlangıçlarını geriye çekebilmesi hedeflenmiştir” dedi.

KADINLARIMIZ SİGORTALILIK ÖNCESİ YAPTIKLARI DOĞUMLARI BORÇLANAMAMAKTADIR

Meriç’in vermiş olduğu Kanun teklifinin Gerekçesinde, “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun sigortalıların borçlanabileceği süreleri düzenleyen maddesine göre; sigortalı kadınlar doğum nedeniyle çalışamadığı süreleri her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere, toplamda 3 çocuk için 6 yıla kadar borçlanarak prim gün sayısı kazanabilmektedir. Ancak kadınlar, sigortalılık öncesi yaptıkları doğumları borçlanamamaktadır. Böylece kadınlar doğum borçlanması ile prim gün sayısı kazanabilirken sigorta başlangıçlarını geriye çekme imkânına sahip olamamaktadırlar. Diğer taraftan, erkeklere tanınan askerlik borçlanmasında, erkekler sigorta başlangıçları öncesindeki askerlik sürelerini borçlanabilmekte ve böylece hem prim gün sayısı kazanırken hem de sigorta başlangıçlarını geriye çekebilmektedirler. Bu durum kadın sigortalılar ile erkek sigortalılar arasında adaletsizliğe yol açmaktadır.” dedi.

Bu düzenlemede, “toplumumuzda kadınların iş hayatından önce evliliğe ve çocuk sahibi olmaya yönlendirildiği gerçeği göz ardı edilmiştir. Ülkemizde pek çok kadın evlenip, çocuk sahibi olup, çocuklarını belli bir yaşa kadar büyüttükten sonra ancak iş hayatına atılabilmektedir. Söz konusu adaletsizliğin giderilebilmesi için, kadınlara sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma hakkının verilmesine yönelik bir yasal düzenlemenin yapılması elzemdir. Unutulmamalıdır ki analık da askerlik kadar kutsal bir müessesedir.”

MERİÇ’İN VERDİĞİ KANUN TEKLİFİ İSE ŞU ŞEKİLDE:

Madde 1- 31/05/2006 tarih ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41’inci maddesinin a bedinde yer alan “üç defaya mahsus olmak üzere” ibaresi “sigortalılıktan önceki doğumlar dâhil üç defaya mahsus olmak üzere” şeklinde değiştirilmiştir.

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

29 Kas 2023 - 18:06 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.