Model Fabrika Öğren-Dönüş Projeleri 3. Lansman toplantısı yapıldı

Gaziantep Model Fabrika Öğren-Dönüş Projeleri 3. Lansman Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Gaziantep Model Fabrika Öğren-Dönüş Projeleri 3. Lansman Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ve il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi (GSOMEM) Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri, oda ve borsa başkanları, kurum yetkilileri, sanayiciler ve firma temsilcileri katıldı.

EN ÇOK ÇIKTI SAĞLAYABİLECEĞİNİZ ÜRETİMİN ANAHTARI MODEL FABRİKALAR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, toplantıdaki açılış konuşmasında, Gaziantep gibi Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesinin yer aldığı bir şehrin katma değerli üretim yapması ülkemize de artı değer sağlayacağı söyledi.

“Gaziantep’i aynı zamanda deprem konusunda da tebrik ediyorum” diyen Dönmez, şunları kaydetti:

“Gaziantep depremin sonrasında çabuk ayağa kalktı ve depremin meydana geldiği bölgeye de umut oldu. Gaziantep’in hızlıca üretim çarklarını tekrar döndürmesi çok kıymetliydi.”

İhracatın daha da artırılması için üretilen ürünlerde katma değerin artırılması gerektiğini ifade eden Dönmez, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak hayata geçirdiğimiz Milli Teknoloji Hamlesi ile firmalarımıza özel teşvikler veriyoruz. Firmalarımızın buradaki heyecanı beni çok mutlu ediyor. Temel felsefemiz katma değerli ve teknolojik üretimdir. Milli Teknoloji Hamlemiz bu noktada büyük önem taşıyor. Yine Model Fabrikalar bizim için çok kıymetli. Çünkü özellikle yalın, dijital ve üretim, rekabetçiliğin anahtarlarıdır. En az girdi ile en çok çıktı sağlayabileceğiniz, çevreyi en az kirleteceğiniz üretimin anahtarı Model Fabrikalardan geçiyor. Aslında her şeyin temelinde insan kaynağı yatıyor. İnsan kaynağınız iyi olmadığı sürece ne kadar iyi makineniz olursa olsun, ne kadar yüksek teknoloji kullanırsanız kullanın iyi, etkin ve kaliteli üretim yapamazsınız, ürettiğiniz ürünü dışarıda kabul ettiremezsiniz ve satamazsınız. Bütün sanayicilerimize çağrıda bulunuyorum. Yeşil dönüşüm, Ar-Ge, Ür-Ge, gençlere ve insan kaynağına yatırım yapın. Gaziantep gibi bölgenin yıldız şehrinin de bu konuda önderlik etmesi lazım. Gaziantep Model Fabrika Öğren-Dönüş Projeleri 3. Lansman Toplantısının hayırlı olmasını diliyor, Gaziantep Sanayi Odamıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BİZLERİ HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTALARA ULAŞTIRACAK EN ÖNEMLİ HUSUS PLANLAMADIR

Uzmanlaşmanın, koordinasyonun ve yalın üretimin akıllı sanayi, akıllı teknoloji ve akıllı şehir için olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bunun yanında yeşil dönüşüm de sanayicilerimiz ve ihracatçılarımız için çok önemsenmesi gereken bir konu. Özellikle 2026’ya kadar atmamız gereken çok önemli adımlar var. Bunu ihracatımızın sürdürülebilirliği için yapmamız gerekiyor. Bu konuda zamanla yarışıyoruz. Biz bu yönde üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Bizleri hedeflediğimiz noktalara ulaştıracak en önemli husus planlamadır. Çalışmalarımızı bu yönde yapmalı, planlama yaparak adımlarımızı atmalıyız” dedi.

FİRMALARIMIZ YÜZDE 60 İLE 80 ARASINDA VERİMLİLİKLERİNİ ARTIRDILAR

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de bin 500 işletmesi ve 250 bin çalışanıyla ülkemizin en büyük organize sanayi bölgesi konumunda olan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalardaki değişim ve dönüşümü sağlamak hedefiyle çalışmaya devam ettiklerini, dijitalleşme ve yeşil dönüşüm konusunda ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

Model Fabrika öğren-dönüş çalışmaları kapsamında, firmaların sürdürülebilirliği için kendi kadrolarında yer alan yalın liderler yetiştirdiklerini kaydeden Ünverdi, “Firmalarımızda seçilen pilot hatlarda verimlilik artırma ve maliyet azaltma çalışmaları yapıyoruz. Model fabrikamızda 22 farklı modül ile danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Bugüne kadar da toplam 54 firmaya öğren-dönüş eğitimleri verdik.  Projelerimizden faydalanan firmalarımız yüzde 60 ile yüzde 80’arasında verimliliklerini artırdılar. Ayrıca, 20 firmamıza Y.O.D.A olgunluk değerlendirme analizini uyguladık. Önümüzdeki aylarda da firmalarımızın eğitimlerine başlayacağız” dedi.

KOSGEB tarafından, KOBİ’lere 200.000 liraya kadar destek sağlandığını da hatırlatan Ünverdi, “Firmalarımızın bu imkanlardan muhakkak faydalanmaları gerektiğini düşünüyorum. Dönüşüme hemen başlamak için tüm firmalarımızı Gaziantep Model Fabrika’ya davet ediyorum. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyor, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sayın Çetin Ali Dönmez’e, il protokolümüze ve tüm değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplantı kapsamında; Prof. Dr. Eren Özceylan’ın moderatörlüğünde düzenlenen “Yalın Üretim-Verimliliğe Giden Yol” başlıklı panelde, VUCA Eğitim Danışmanlık Şirketi Danışmanı Prof. Dr. Deniz Gürsoy, Toyota Bozhoku Türkiye, Üretim Yönetimi Genel Müdürü ve DX Lideri Burcu Birden, Ansa Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erinç Dalgıç ve Gaziantep Model Fabrika Yöneticisi Begüm Kanalıcı Erden, üretim süreçlerinde verimlilik, sistemdeki israfların sürekli azaltılmasıyla verimlilik artışı sağlanması, yalın üretimin gelişimi ve sürdürülebilirliği noktasında yapılabilecek çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Toplantı, firmaların deneyim paylaşımları ve soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

“Bu e-posta ve ekleri gönderilen kişi veya kurum ile gönderildiği kişi veya kuruma ait özel, gizli veya yasak bilgiler içeriyor olabilir. İletinin yetkili muhatabı değilseniz e-posta içeriğinde yer alan gizli bilgileri ve kişisel verileri yetkisiz olarak elinizde bulundurmuş ve işlemiş kabul edileceğinizden iletiyi saklamayınız, kopyalamayınız, kullanmayınız veya iletmeyiniz. Mesajda yer alan bilgilerin üçüncü kişilere ifşa edilmesi etik kuralların ihlali anlamına geleceğinden mesajı ve ekleri gecikmeden yok ediniz, içindeki bilgileri kimseyle paylaşmayınız ve göndereni uyarınız. Gaziantep Sanayi Odası bu iletinin ve iletinin içeriğinde yer alan bilgi ve kişisel verilerin doğruluğu, bütünlüğü, iletilmesi ve benzeri hususlar konusunda garanti vermemektedir. İleti içeriğinde yer alan kişisel verilerin yetkisiz kullanımı ve işlenmesi sonucu Gaziantep Sanayi Odası’nın uğrayacağı her türlü zararı talep ve tazmin hakkı saklıdır. Gönderici, elektronik posta aktarımı sırasında meydana gelebilecek hata ve ihmallerden dolayı herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metinlerimize https://www.gso.org.tr/tr/genel-sayfa/sartlar-politikalar/kisisel-verilerin-korunmasi-kanunu-51.html linkinden ulaşabilirsiniz. This e-mail and its attachments may contain private, confidential or prohibited information about the person or institution to which it is sent and the person or institution it is sent to. If you are not the authorized addressee of the message, do not store, copy, use or forward the message as you will be deemed to have held and processed the confidential information and personal data contained in the e-mail without authorization. Disclosure of the information contained in the message to third parties will mean a violation of ethical rules; destroy the message and its attachments without delay, do not share the information in it with anyone and warn the sender. Gaziantep Chamber of Industry does not guarantee the accuracy, integrity, transmission and similar issues of the information and personal data contained in this message and its content. The right to claim and compensate for any damages that Gaziantep Chamber of Industry may incur as a result of unauthorized use and processing of personal data contained in the message is reserved. The sender does not accept any responsibility for errors and omissions that may occur during electronic mail transmission. Within the scope of the Law on the Protection of Personal Data, you can access our Clarification Texts at https://www.gso.org.tr/tr/genel-sayfa/sartlar-politikalar/kisisel-verileri-korunmasi-kanunu-51.html.

19 Eyl 2023 - 18:28 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.