Tiryaki ile devam

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin görev süresi 15 Kasım’da sona eriyor. Ancak başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Tiryaki’nin siyasi kanatla yaptığı görüşmeler ve bakanlık düzeyindeki toplantılardan çıkan kararla sözleşmesinin yenileneceği ve Tiryaki’nin görevine 15 Kasım’dan sonra da devam edeceği öğrenildi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin görevine devam edeceğinin öğrenilmesi sağlık camiasında sevinçle karşılanırken İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki bürokratların belirlenme şekli ve süreci ile ilgili de endişeler ortaya çıktı. Liyakatli bürokratlar yerine sendika ve dernek referanslı isimlerin sağlık bürokrasisinde yer almasını istemeyen sağlık camiasının en büyük sorunlarından biri de yönetici ile çalışan arasındaki maaş uçurumu olarak dikkat çekiyor.

TİRYAKİ DEVAM, BÜROKRASİ KONUSU MUAMMA!

Sağlık Bakanlığı’na bağlı il sağlık müdürlükleri, ilçe sağlık müdürlükleri ve kamu hastanelerinde görevli bürokratların 3’te 1’inin sözleşmesi önümüzdeki aralık ayında sona eriyor. Kasım 15’te sözleşmesi sona erecek olan 45 il sağlık müdürü arasında Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doktor Ümit Mutlu Tiryaki de bulunuyor. Tiryaki’nin yanı sıra Gaziantep Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı kamu hastaneleri ve ilçe sağlık müdürlüklerinde görevli 171 bürokratın da sözleşme süreleri sona eriyor. 2020’nin Ağustos ayında sözleşme imzalayarak Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne atanan Doktor Ümit Mutlu Tiryaki’nin sözleşmesinin 15 Kasım’da yenilenmesi ve Gaziantep İl Sağlık müdürlüğü görevine devam etmesi bekleniyor. Ümit Mutlu Tiryaki’nin yaklaşık 1 aydan bu yana Gaziantep milletvekilleri ile Ankara’da ve çeşitli toplantılarda ortak karar alarak Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü görevine devam etme yönünde mutabakata vardıkları öğrenilirken Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 171 bürokratın ise hangi kriterlere göre sözleşme yenileyecekleri ve sözleşmesi yenilenmeyen bürokratların yerine atanacak isimlerin hangi kriterlere göre göreve getirilecekleri merak ediliyor.

TİRYAKİ ZOR SÜREÇTE ZORU BAŞARDI

Coronavirüs salgınının tavan yaptığı bir dönem olan 2020’nin Ağustos ayında Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Ümit Mutlu Tiryaki, göreve geldiği günden bu yana özellikle pandemi döneminde Türkiye’ye örnek olacak derecede yürüttüğü başarılı çalışmalarla her kesimin takdirini topladı. Tiryaki’nin İl Sağlık Müdürlüğü görevinin, sözleşmesinin sona erecek olan 15 Kasım 2022 tarihinden sonra da devam edeceğinin öğrenilmesi Gaziantep kamuoyu ve sağlık camiasında sevinçle karşılandı. Tiryaki’nin görevine devam edeceğinin öğrenilmesi hemen her kesim tarafından takdir görürken, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki bürokratların belirlenmesi noktasında ise sağlık camiasında birtakım endişeler hakim.

GAZİANTEPLİ DONANIMLI İSİMLER GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Gaziantep’te 2020 Ağustos ayından bu yana Gaziantep İl Sağlık müdürlüğü ve buna bağlı kamu hastanelerinde görev yapan başkan, başkan yardımcıları, başhekimler ve başhekim yardımcıları, hastane müdürleri, müdür yardımcıları ve uzmanlardan oluşan toplam 171 bürokrat bulunuyor. 2023’te Şehir Hastanesi’nin faaliyete başlaması ile bu sayının 200’ü bulması bekleniyor. Mevcut bürokratların ise sadece yüzde 10’u Gaziantepli. Geri kalan yüzde 90’ı ise Gaziantep dışından Gaziantep’e getirilen ya da gelen isimlerden oluşuyor. Sağlık camiasındaki bürokratların Gaziantepli olmaması ise Gaziantep’te liyakatli ve donanımlı birçok yetişmiş personel bulunmasına rağmen sağlık camiasındaki bürokraside yer alamamaları yönünde eleştirilerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

KRİTER LİYAKAT OLMALI

Gaziantep’te 15 Kasım 2022 tarihine yeniden şekillenecek olan İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı bürokrat listesinin hangi kriterlere göre belirleneceği merak ediliyor. Gaziantep Sağlık camiasında görev yapacak olan bürokratların siyasi ve sendikal faaliyetlerden uzak, derneklerin belirleyeceği isimlerden bağımsız liyakatli ve donanımlı Gaziantepli isimlerden oluşması isteniyor. Gaziantep’te donanımlı isimler yerine, sendika ve derneklerin dayatma yaptığı isimlerin sağlık bürokrasisinde yer alması Gaziantep sağlık camiasının ve kamuoyunu rahatsız ediyor.

09 Kas 2022 - 16:24 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Gaziantep Haber