ÇEVRECİ SANKO

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, “Sanko olarak kurulduğumuz günden beri üretimlerimizde ekolojik dengenin bozulmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üretim ve tanıtım anlamında yapılan tüm çalışmalarımızı sürdürülebilirlik çerçevesinde yapıyoruz. Bu nedenle üretim alt yapılarımızı ve süreçlerimizi sürdürülebilirlik konusunda güçlendirip, bu yönümüzü kurumsal tanıtım araçlarıyla son kullanıcıya duyurarak marka algımızı destekliyoruz” dedi.

Sanko’nun 2022 hedeflerinden de bahseden Konukoğlu, “Sürdürülebilirlik tarafında grup hedefimiz, gelecek beş yılda karbon ayak izimizi yüzde 30 azaltmak. Salımımızı azaltmak için yatırımlarımızı devreye aldık. Bu yatırımlar doğrultusunda kendimize 2022 yılında yüzde 10’luk bir büyüme hedefi koyduk. 2022 yılında önceliğimiz; teknoloji, inovasyon ve AR-GE yatırımları ile değişime ayak uydurmak, insan kaynağını verimli kullanmak ve sürdürülebilirlik çalışmaları olacak. Dijital çağa uyum sürecinde teknoloji, AR-GE ve inovasyon yatırımlarına odaklandık. Güçlü sanayi alt yapımız ve teknolojik yatırımlarımız ile AR-GE becerilerimizi geliştireceğiz. İnovatif yaklaşımlarla dünyadaki rekabeti yakalayarak hedeflerimizi yukarıya taşıyacağız. Gerekli yatırımları bugünden gerçekleştirerek geleceğin dünyasına hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tekstilde uluslararası arenada özellikle iplik ve kumaş üretimi ile en çok beğenilen jean’lerin arkasındaki güç olmasıyla beraber Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji, çimento ve ambalaj üreticileri arasında yer alan Sanko Holding, karbon salımını azaltmak için yatırımları devreye aldı. “Dijital Dönüşüm” projelerini başlatan güçlü marka, sürdürülebilirlik alanında da önemli adımlar atıyor.

SANKO HOLDİNG’İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GENEL İTİBARIYLA RAKAMLARLA ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Yolculuğumuz, 1904 yılında dokumacılık işi ile başladı. Tekstil, grubumuzun amiral gemisi konumunda. Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji, çimento ve ambalaj üreticilerindeniz ve 11 farklı sektörde çalışmalarımızı yürütüyoruz. 100’den fazla ülkeye yaptığımız ihracatla, ülkemizin kalkınması adına çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Sanko’da 14 bin kişilik çalışanımızla büyük bir aileyiz.

AMİRAL GEMİNİZ TEKSTİL ALANINDA YAŞANAN GELİŞMELERİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Tüm sektörlerde olduğu gibi tekstil sektöründe değişime ayak uydurmanın, hızın ve dijitalleşmenin önemini görüyoruz. Dijital çağa uyum sürecinde teknoloji, AR-GE ve inovasyon yatırımlarına odaklanmak gerekiyor. Bizler de grubumuzu geleceğe hazırlama sorumluluğu ile dijital altyapı alanlarında ihtiyaçlarımızı hızlı bir şekilde karşılamamızı sağlayacak “Dijital Dönüşüm” projemizi başlattık ve tüm şirketlerimizde bu dönüşümün tamamlanması için çabalıyoruz. Hâlihazırda sistemsel sürdürülebilir programlar ve müşterilerimize hazırladığımız ürün grupları ile şeffaf ve takip edilebilir bilgi akış sistemini kullanıyoruz. Ülkemizin kalkınma hedefleriyle uyumlu bir şekilde sürdürülebilir üretim modelleri ile tekstil tarafında da adımlarımızı dikkatli atmamız gerekiyor. Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki tüketiciler; toplumsal sorunlara çözüm getirecek, sosyal fayda yaratan ve somut çıktılar sunan öncü kurumları destekliyorlar.

Sanko olarak kurulduğumuz günden beri üretimlerimizde ekolojik dengenin bozulmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üretim ve tanıtım anlamında yapılan tüm çalışmalarımızı sürdürülebilirlik çerçevesinde yapıyoruz. Bu nedenle üretim alt yapılarımızı ve süreçlerimizi sürdürülebilirlik konusunda güçlendirip, bu yönümüzü kurumsal tanıtım araçlarıyla son kullanıcıya duyurarak marka algımızı destekliyoruz. Grubumuzun amiral gemisi olan tekstil konusunda, üretimin her aşamasında takip edilebilirlik ve doğru tedarik zinciri yönetimine öncülük edebilecek programların kurulumunu sağlıyoruz. LCA-EPD belgelendirme sistemi ile tedarik zincirinin tüm aşamalarında sistemsel analiz ve iyileştirme standartları sunuyoruz. Doğa dostu üretim bantları ve yeni dokuma makineleri yatırımları ile kısa vadeli iş planlarımızı sürekli güncel tutuyoruz. Sektörde sürdürülebilirlik alanında lider konumda olup müşterilerimizin ilk tercihi olmaya, aynı zamanda ekonomik olarak da avantajlı olan daha az su, daha az enerji, daha az kimyasal madde tüketimine olanak tanıyan metotlar üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Organik pamuk üretimi gerçekleştiriyor, fabrikalarımızda yenilenebilir enerji kullanıyor, geri dönüşüm sayesinde ürünlerimizi geri kazanıyoruz. Sürdürülebilirlikle ilgili uluslararası boyutta çok önemli sertifikaları alıyoruz.

SANKO’NUN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VİZYONU NEDİR?

Sanko Holding olarak her zaman çalışmalarımızın merkezine insanı ve sürdürülebilirliği aldık. İnsana, doğaya, topluma ve ülke ekonomisine değer yaratmaya odaklanarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. 118 yıldır faaliyet gösterdiğimiz sektörlerdeki uzun vadeli büyüme ve istikrarımızı, sürdürülebilirlik konularına olan farkındalığımızın bir sonucu olarak görüyoruz. Tüm üretim hatlarımızda enerji verimliliği konusunda örnek çalışmalar ortaya koyuyoruz. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi gibi çevresel problemlere yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Düşük karbon ve su ayak izi ekosistemi hedefimiz doğrultusunda adımlarımızı atarken sektörde öncü olarak ‘‘Sıfır Atık’’ belgesinin sahibi olan fabrikalarımızda atıkların uygun şekilde bertaraf edilmesini sağlıyoruz. Çalışmalarımızda emisyon değerlerini düşürmeye ve fosil yakıt kullanımımızı azaltmaya yönelik yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin, enerji ihtiyacının üçte ikisini yenilenebilir enerjiyle karşılama hedefine ulaşması yolunda üzerimize düşeni yapıyoruz. Enerji sektöründe faaliyet gösteren Sanko Enerji Grubumuz, tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan toplam yaklaşık 1000 megavat kurulu güçle ürettiği enerji ile karbon salımının azaltılmasına katkı sağlıyor, teknoloji ve verimlilik odaklı yatırımlar ve operasyonlar gerçekleştiriyor. Sanko Tekstil Adıyaman fabrikamızın çatısında yer alan Türkiye’nin çatıda kurulu en büyük güneş enerjisi santrali ile tesisimizdeki enerji ihtiyacımızı yenilenebilir kaynaklarla karşılayabilmek için önemli bir başlangıç yaptık. Bu yatırımımızı genişleterek tüm fabrikalarımızda yenilenebilir enerji kullanımını artırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tekstil ve pamuk sektöründe hayata geçirdiğimiz “Organik Pamuk” projesi ile organik pamuk üretimi yaparken organik tekstilin faydalarını anlatarak, farkındalık yaratmaya ve giyim markalarını organik pamuk kullanımı konusunda teşvik etmeye devam ediyoruz.

TÜRKİYE’NİN MARKALAŞMA VİZYONUNU DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Yoğun rekabetin yaşandığı hızla gelişen ve değişen iş dünyasında, sürekliliği sağlamak için markalaşmanın önemi çok büyük. Tüketicilerin beklentilerine hitap eden bir marka olmak gerekiyor. Uluslararası ticaret anlayışıyla doğru ve sağlam ürünlere sahip olmalısınız. Genel olarak kendinizi diğerlerinden ayırmanız gerekli. Rakiplerden ayrışarak farklılaşmak ve marka değerini artıracak özgün işlerle topluma fayda sağlamak günümüzde markalaşmak isteyen kurumların en önemli kıstaslarından. Bu doğrultuda tüketici ve paydaşların güvenilirliğini kazanarak öncü bir kurum haline gelen markaların sağlam adımlarla ilerleyeceğine inanıyorum. Özetle marka kimliği oluşturulup, doğru hedef kitle belirlenmeli ve hedef pazarlarda farklılaştırıcı üstünlüğe sahip olmak için AR-GE ve inovasyona önemli yatırımlar yaparak katma değerli ürünler geliştirilmelidir. Uluslararası en önemli varlıklardan birisi inovasyon ve onun korunmasıdır; bu doğrultuda patent ve mülkiyet hakları çalışmaları özendirilmeli, inovasyonun sürekliliği sağlanmalı, katma değer sağlayan yenilikçi ve özgün tasarımlara önem verilmelidir.

SANKO KENDİ MARKALARIYLA YURT DIŞINDA LİDER OLDUĞU GİBİ SADECE HOLDİNGİN DEĞİL, ÜLKEMİZİN VE GAZİANTEP’İN DE BİLİNİRLİĞİNİ ARTIRDI. BU BAKIMDAN NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Ağabeyim Abdulkadir Konukoğlu’nun bir sözü vardır: “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep.” İnsanın ilk önce kendi yuvasını geliştirmesi, büyüyerek ülkesine ve dünyaya katkıda bulunması gerekiyor. Biz, Gaziantep’ten doğan bir grubuz, köklerimiz burada. Dolayısıyla yatırımımızı da öncelikli olarak kendi şehrimizde, daha sonra ise çevre illerimizde gerçekleştiriyoruz. Gaziantep zaten mücadele ruhu olan bir şehir. Gaziantep’in sanayiciliği, ticareti ve girişimciliği çok eskiden beri var. Bizler de grubumuzla birlikte üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Gaziantep’i, ülkemizi ilerilere taşımak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına çalışmalarımızı yürütüyoruz. Uluslararası arenada ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz. Kaliteli ürün ve hizmetler sunarak örnek ve lider işlere imza atmayı sürdüreceğiz. Yurt dışında tekstil sektöründe, Sanko Tekstil, Sanko Havlu ve ISKO ile adımızı duyurduk. Sanko Tekstil, dünyanın sayılı iplik ve kumaş üreticilerinden biri hâline geldi. Denim içerik markası olan ISKO™ markamız, sorumlu inovasyon ve teknolojinin öncüsüdür. ISKO™, denim kumaşı üretiminde dünya lideri bir marka ve büyük moda markalarının iş ortağı olarak, yenilikçilik temel değerlerini benimseyerek dünyada trend belirleyici durumuna geldi. ISKO™’nun araştırmacı ve yenilikçi ruhu, ISKO’yu denim ve moda sektöründe eşi görülmemiş hedeflere ulaştırdı ve endüstrinin yenileşmesini sağlayan global projelerin önünü açtı. Sanko Havlu bünyesinde 100 yaşını aşmış Egeria isimli havlu ve bornoz markamız ve Maisonette ev tekstili markamız ile markalaşma vizyonumuzu ilerletiyoruz. Tekstilin yanı sıra örneğin ambalaj sektöründe Süper Film firmamız, Avrupa'nın önde gelen esnek ambalaj film üreticilerinden biri. Faaliyette bulunduğumuz tüm sektörlerde alanında öncü olma hedefiyle ilerliyoruz. İhracat birim değerini artırabilmek için neler yapılmalı? Katma değerli ürünlere yönelip, Uzak Doğu’dan daha az rekabet edebileceğimiz ürün gruplarında yoğunlaşarak çalışmalarımızı gerçekleştirmeliyiz.

KONUKOĞLU AİLESİNİN BAŞARILARININ SIRRINI SORSAK…?

Rahmetli babam Sani Konukoğlu döneminden bu yana ağabeylerim Abdulkadir Konukoğlu ve Zeki Konukoğlu yönetimlerinde de ailemiz için en değerli şey “çok çalışmak” ve “paylaşmak” oldu. Gelecek dönemde de babamın ve ağabeylerimin öğretileri kılavuzumuz olacak. Biz her zaman şirketimizi geleceğe hazırlarken bizi biz yapan değerlerimizi korumaya özen gösterdik. Çalışanlarımızın kendilerini aile ortamında hissetmelerini önemsiyoruz. “İşin hilesi dürüstlüktür” düsturu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha fazladan ziyade iyi ilişkiler geliştirmek bizim için hep ilk sırada oldu.

SANKO’NUN 2022 HEDEFLERİ ARASINDA NELER VAR?

2022 yılında önceliğimiz; teknoloji, inovasyon ve AR-GE yatırımları ile değişime ayak uydurmak, insan kaynağını verimli kullanmak ve sürdürülebilirlik çalışmaları olacak. Dijital çağa uyum sürecinde teknoloji, AR-GE ve inovasyon yatırımlarına odaklandık. Güçlü sanayi alt yapımız ve teknolojik yatırımlarımız ile AR-GE becerilerimizi geliştireceğiz. İnovatif yaklaşımlarla dünyadaki rekabeti yakalayarak hedeflerimizi yukarıya taşıyacağız. Gerekli yatırımları bugünden gerçekleştirerek geleceğin dünyasına hazırlanıyoruz. 2022 yılında da kalıcı etki yaratma vizyonuyla ve yenilikçi bir yaklaşımla geleceğin dünyasına yön veren küresel lider bir şirket olma hedefi doğrultusunda adımlarımızı atacağız. Bu yolda en büyük gücümüzün insan kaynağımız olduğunun farkındayız. Ailemizin fertleri olarak kabul ettiğimiz 14 bin çalışanımıza insan haklarının korunduğu, iş sağlığı ve güvenliğine öncelik verildiği, mesleki gelişimlerinin desteklendiği, herkese adil ve eşit fırsatların tanındığı bir iş hayatı sunmaya gayret ediyoruz. 2022 yılında da böyle bir ortam yaratıp çalışma arkadaşlarımızın gelişimlerine katkı sağlayarak onları çok yönlü desteklemeye devam edeceğiz. Her çalışanımıza ihtiyacı olan desteği vererek onların tüm potansiyellerini kullanmalarını sağlayacak ve ilerlemelerinin önünü açacağız.

#

07 Ağu 2022 - 00:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.